Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaKultura v PrazeVýstava v Museu Kampa : František Kyncl – Bod, čára, prostor

Výstava v Museu Kampa : František Kyncl – Bod, čára, prostor

Výstava v Museu Kampa : František Kyncl – Bod, čára, prostor

Museum Kampa připravila výstavu Františka Kyncla, představitele konstruktivního umění a bývalého člena Klubu konkretistů.

František Kyncl se narodil roku 1934 v Pardubicích. V letech 1950-57 studoval na Střední a Vyšší uměleckoprůmyslové škole v Praze. Byl ovlivněn díly ruské avantgardy, ruského konstruktivismu a německou skupinou Zero. Se Skupinou mladých v Pardubicích pořádá v r.1966 mezinárodní sympozium Art Chemo. V roce 1968 opouští Československo. Od roku 1969 žije v Düsseldorfu, kde studuje na tamější Akademii výtvarných umění a stává se součástí düsseldorfské umělecké scény.  Seznamuje se s umělci Güntherem Ueckerem, Norbertem Krickem a Josephem Beuysem. Vystavuje ve významných institucích, jako jsou düsseldorfský Kunstverein anebo dnes již legendární galerie Hanse Mayera. Roku 2011 umírá v Düsseldorfu.

Díky emigraci není dosud jeho dílo dostatečně zasazeno do kontextu českého umění. V tvorbě Františka Kyncla se mísí řád a náhoda, racionální myšlení a intuice. V sedmdesátých letech konstruoval ze špejlí, později bambusových tyčinek, trojrozměrné objekty základních tvarů – čtverce, kruhu, trojúhelníku. Organickým růstem do všech stran vznikají objekty s podobou mříží, sítí a prostorové struktury. Od konce osmdesátých let se věnuje kresbě.

Výstava v Museu Kampa vystavuje všechny oblasti Kynclovy tvorby: objekty, reliéfy, práce na papíře (kresba, grafika), jsou promítány deníkové záznamy a je připomenuta i jeho vydavatelská činnost a stává se tak další výstavou představující tohoto významného umělce.

K výstavě byl vydán  museem přehledný katalog. Výstavu můžete navštívit do 13.1.2019.

Informace o lektorských programech naleznete na http://www.museumkampa.cz.

Zpracoval: Petr Ondrášek, foto Museum Kampa

obrázky nahoře:

František Knycl . Organic Spatial Structure, 1980, bamboo, epoxy, acrylic/90x70x70 cm

František kyncl – Spatial Structure. Pyramid, 1970, bamboo. epoxy,/h. 60 cm

Facebook komentáře

Sdílejte články