Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKultura v PrazePianista roku 2017 je ve finále

Pianista roku 2017 je ve finále

Pianista roku 2017 je ve finále

Oblíbená soutěž Pianista roku, jejíž první ročník soutěže proběhl roku 2013 ve vyhlášené kavárně New York Café v hotelu Boscolo Prague spěje do finále. Porota soutěže zasedá ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek – uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková – vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek – světoznámý výrobce strunných nástrojů. Díky společnosti PETROF si soutěžící zahráli na klavír PETROF P 210 Pasat. Jedná se o nejoblíbenější model z mistrovské řady s jasným a zpěvným tónem, který svými zvukovými parametry zastíní i mnohé klavíry větších rozměrů. Ve finále se soutěžící mohou těšit na mistrovský klavír ANT. PETROF AP 225, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení, jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. Po čtyřech kolech zbývají v soutěži 4 účastníci, kteří změří své síly ve finále v Rudolfinu 19.3. V minulém čtvrtém kole 5. 3. měli soutěžící 2 úkoly. Nejprve v první půli večera doprovázeli zpěváka, českého krále swingu Jana Smigmatora v písních, které proslavil Frank Sinatra. Zdeněk Urbanovský, absolvent Konzervatoře si vylosoval píseň Cole Portera Night and day. Pavel Kuzněcov hraje na klavír od šesti let a nyní studuje v Berlíně na University of the Arts, zahrál Gershwinovu A foggy day in London town. Roberta Ference vedly od pěti let ke hře na klavír vychovatelky v dětském domově. Studoval na Konzervatoři Jana Deyla a před pár měsíci natočil první CD. Zahrál skladbu B. Howarda Fly me to the moon.

Posledním postupujícím je Zdeněk Král, absolvent JAMU, věnující se kompozici scénické a filmové hudby. V jeho podání jsme vyslechli píseň Carmichaela a Gorella Georgia on my mind.

„Doprovázet zpěváka je jiná, těžší disciplína než hrát sólově,“ říká Jan Smigmátor. „Všichni soutěžící se toho zhostili se ctí,“ dodává Jitka Frantová.

Po přestávce, vyplněné jako každé kolo znamenitými výtvory šéfkuchaře hotelu Boscolo Prague Pavla Vacka a jeho týmu, přišel čas na vystoupení hostů. Tentokrát jím byl Daniel Bulatkin, který momentálně studuje gymnázium a již v 15 letech získal v soutěži Pianista roku 3. místo, bravurně zahrál několik jazzových skladeb.

Pak už následovala druhá část večera, kde soutěžící vytvořili dramatický hudebně-recitační útvar: doprovodili herečku a šansoniérku Dášu Zázvůrkovou, která recitovala známá díla světové poezie. Zdeněk Urbanovský doprovázel recitace básně Ch. Morgensterna Veliké lalulá, Pavel Kuzněcov si vylosoval čínskou poezii Tři kumpáni od Li Pa. Na Roberta France připadla báseň Ch. Bukowského Chopin. Zdeněk Král doprovázel slavný dopis Taťány Oněginovi Já píšu Vám od A.S. Puškina. Porota měla těžké rozhodování, soutěžící předvedli velmi dobré výkony. Nakonec byli vyřazeni: Bulat Abdurakhimov, který hrál Manciniho The day of Wine and Roses a Zdeněk Skalák se skladbou Markse a Simmonse All of me. Finálové kolo soutěže se odehraje v neděli 19. 3. v Sukově síni pražského Rudolfina. Soutěžící budou mít za úkol zahrát improvizaci na 4 vylosované tóny a představit se publiku libovolnou skladbou. Hosty večera budou přední český klavírista Karel Košárek a Jan Smigmátor, zpěvák & král českého swingu.

Veškeré informace jsou na www.pianist.cz a na facebookových stránkách soutěže www.facebook.com/pianistaroku.

Jaromír a Věra Hamplovi

pianista Urbánek a Smigmátor

pianista Urbánek a Smigmátor

Facebook komentáře

Sdílejte články