Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Umění

Letní Letná Light v Letenských sadech

La Putyka Kaleidoscope

Vinou omezení se musela část programu Letní Letné přesunout na příští rok. V reakci na současné uvolňování situace se ale organizátoři rozhodli, že oblíbený mezinárodní festival nového cirkusu a divadla dopřejí divákům přece jen i letos. A to v odlehčené verzi. 17. ročník se tedy uskutečnil od 18. do 25. srpna v Letenských sadech v Praze.

La PutykaFestival  zahájil představením v nebesích od španělského souboru Voalá. Během osmi dnů nabídl světovou premiéru francouzského souboru Galapiat Cirque, překvapivou a neopakovatelnou družbu dvou předních tuzemských souborů, premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou a také doprovodný program.

Naše redaktorka Věrka popsala své zážitky. Ani se tomu nechce věřit, jak hluboce je u nás zakořeněno cirkusové a varietní umění. Je to úžasná směs creativity, velkého úsilí, pile a profesionálního obrovského talentu, který se projeví až po letech tréningu.

LetnaV improvizovaném ” cirkusovém” městečku jsou skoro vidět i cítit střípky toho pravého cirkusu, to lehké napětí, očekávání zábavy a ohromujících výkonů. Možná právě proto nebo i proto přišlo na Letnou mnoho lidí. Mladí, staří,  mnozí i s dětmi a všichni šli do fronty na lístky. Všichni stali v klidu i hodinu ve velikém vedru s lehkým úsměvem na rtech. Děti s limonádou a zmrzlinou v ruce pobíhaly okolo. Kdo chtěl,  nechal se zkropit jemnou vodní mlhou.  Nakonec se všichni dočkali a show mohla začít.

Posedali jsme si na trávník nebo postáli jen tak a už už, aby to začalo. Úvod jsme ani nevnímali, byl moc dlouhý a byl by dlouhý  i kdyby trval dvě minuty! Těšili jsme se jako děti na začátek představení.

A to jelo, jako smršť! Hráli, lítali vzduchem, běhali, tančili, předváděli kousky choreografií a vše bylo živé s barevnými kostýmy, nadšené a plné pohybu. Náhle všichni ztichli a uprostřed se objevil urostlý mladík s perskou tyčí asi 5-6 m vysokou, postavil si ji na rameno a po ni se vyšplhala krásná dívka, která nahoře cca v 8 metrech nad zemi stála na hlavě a dělala akrobatické kousky tak ladně, že i na zemi, natož na tyči ve výšce,  by se nám zatajil dech. Úžasné, jedinečné…. Obrovsky potlesk ve stoje a i babičky se zvedaly k potlesku.

Úsměv těch dvou s “PERZI”,  kteří přinesli takovou profesionalitu, skromná úklona a program běžel dál jako vítr.  Musela jsem zjistit, kdo to byl? Dimitri Staubert a Nancy, jeho neteř. ( Duo Stauberti).  Tak teď už to vím! Jsou to stříbrní z Monte Carla festivalu! Na světovém klání elity artistů a cirkusových umělců získali stříbro (zlato obdrželi drezéři se zvířaty…. ). Je to prostě světová špička!

Na závěr ještě pár kousků skákacích, visících, tanec a divoká choreografie.

Průvod s protagonisty Cirk la Putyca, stojícími na ramenou svých kolegů, mezi nadšenými diváky a velký potlesk. Úklony na pódiu, mávání, hudba a potlesk doprovázely účinkující až do improvizovaných šaten a zněly celou Letnou.

Vzhůru na další představeni, do dalších ročníků. Jak říkal jeden pan,” to cirkusové městečko by tam mělo být po celý rok!“

Věra Rašková

redakce@prazsky-zpravodaj.cz

 

 

 

Podobné příspěvky

Rondí ples společenský repertoár 16. a 17. století

Afri

Přání k Vánocům 2019 od Pražského Zpravodaje

Ilja Hynek

Testosteron-skvělá komedie

Redaktor J.Hampl

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady