Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha

CHODOVSKÁ TVRZ VYSTAVUJE 4 GENERACE: KMENTOVI A ZOUBKOVI

Mimořádnou příležitost shlédnout díla čtyř generací Kmentových a Zoubkových mají návštěvníci galerie Chodovské tvrze v Praze.

Nejstarším vystavujícím členem rodu František Kment(1895-1977), který  byl výtečný řemeslník, ovládal všechny řezbářské techniky, byl sochař a pedagog. Založil řezbářské oddělení na Státní odborné škole pro zpracování dřeva v Praze. Vyřezával loutky a restauroval dřevěné plastiky. Navrhl pomník T.G.Masaryka v Jevanech, kde také zemřel. Na výstavě je zastoupen několika díly, šperky a fotodokumentací děl.

Jeho dcera Eva Kmentová (1928-1980), významná česká sochařka a manželka Olbrama Zoubka, je zastoupena 13 díly a dřevěnými šperky, které tvořila  v 60.letech s otcem. Je zde představena dřevěná socha tatínka z r.1953, dále socha Velká žena z r.1965 z betonu,  série sedmi bronzových stél z r.1966-67, tři Svaté hlavy z r.1967 z olova a portrét  manželů z r.1975 nazvaný Ty a já na sololitu a papíru.

Olbram Zoubek (1926-2017) – autor mnohých soch, veřejných realizací, posmrtné masky a náhrobku Jana Palacha, jehož retrospektivní výstavu jsme mohli shlédnout v Jízdárně Pražského hradu před 5 lety nás svými sochami uvítá už v nádvoří Chodovské tvrze. Sochy Evy, Jidáše, Strážce, Stojící ženy, Zasaženého a Zlomeného muže, Klesání a Nalomeného torza nám představují díla od r.1951 do r.1991 z terakoty, bronzu a cementu.

Z manželství s Evou Kmentovou jim se narodila dcera Polana a syn Jasan.

Starší dcera Polana Zoubková nyní Bregantová (nar.1954) vystudovala knihovnictví a informatiku na FF UK a je pracovnicí Ústavu dějin umění  AV ČR. Spolupodílela se na mnohých bibliografických dílech výtvarného umění a spolu  Ludmilou Vachtovou připravila monografii své matky Evy Kmentové. Po smrti svého otce se stala předsedkyní správní rady Nadačního fondu Kmentová Zoubek a je autorkou podrobného textu katalogu o všech členech 4 generací.

Mladší syn Jasan Zoubek (nar.1956) se několikrát neúspěšně pokoušel o přijetí na obor scénografie Divadelní fakulty AMU v Praze. Pracoval v různých profesích a tvoří kresby a objekty z různých materiálů. Na výstavě jsou vystaveny objekty z papíru, žuly, železa a mramoru.

Jasan Zoubek se r.1981 oženil s Irenou Švecovou a jejich děti jsou čtvrtou generací vystavujících.

Dcera Eva Zoubková (nar.1981) studovala řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově. Vystřídala několik zaměstnání, pár let pracovala v atelieru dědy Olbrama Zoubka, nyní spolupracuje s otcem Jasanem na realizaci jeho reliéfů. Ve své tvorbě se věnuje se zejména šperkům a dekorativním předmětům do interierů. Výběr z nich je představen na výstavě.

Syn Adam Zoubek (nar.1988) studoval na Soukromé střední umělecké škole designu Praha obor propagační grafika. Vystřídal několik zaměstnání mimo obor a od r.2013 začal pracovat v atelieru svého otce Jasana Zoubka, kde se naučil opracovávat kámen.  Specializuje se na ruční výrobu dekorativních předmětů z žuly a na užitou grafiku. Na výstavě je zastoupen dekorativními předměty z žuly.

K výstavě byl vydán hodnotný katalog, který představuje všechny čtyři generace umělců, obsahuje dokumentaci vystavených děl, jejich soupis a množství rodinných fotografií. Výstavu je možné navštívit do 20.1.2019.

Zpracoval a foto: Petr Ondrášek

Foto nahoře: Z vernisáže: zleva Polana Bregantová, Eva Zoubková, Adam Zoubek a Jasan Zoubek

Jasan Zoubek - Trupy 2016Olbram Zoubek - Strážce 1976Eva Kmentová - Stély 1966 - 67

 

Podobné příspěvky

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE LUSTR

Afri

Úžasný nástěnný kalendář Miluju Prahu 2021

Afri

Pražská Galerie MIRO se po 28 letech stěhuje

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady