Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKultura v PrazeCHODOVSKÁ TVRZ VYSTAVUJE 4 GENERACE: KMENTOVI A ZOUBKOVI

CHODOVSKÁ TVRZ VYSTAVUJE 4 GENERACE: KMENTOVI A ZOUBKOVI

CHODOVSKÁ TVRZ VYSTAVUJE 4 GENERACE: KMENTOVI A ZOUBKOVI

Mimořádnou příležitost shlédnout díla čtyř generací Kmentových a Zoubkových mají návštěvníci galerie Chodovské tvrze v Praze.

Nejstarším vystavujícím členem rodu František Kment(1895-1977), který  byl výtečný řemeslník, ovládal všechny řezbářské techniky, byl sochař a pedagog. Založil řezbářské oddělení na Státní odborné škole pro zpracování dřeva v Praze. Vyřezával loutky a restauroval dřevěné plastiky. Navrhl pomník T.G.Masaryka v Jevanech, kde také zemřel. Na výstavě je zastoupen několika díly, šperky a fotodokumentací děl.

Jeho dcera Eva Kmentová (1928-1980), významná česká sochařka a manželka Olbrama Zoubka, je zastoupena 13 díly a dřevěnými šperky, které tvořila  v 60.letech s otcem. Je zde představena dřevěná socha tatínka z r.1953, dále socha Velká žena z r.1965 z betonu,  série sedmi bronzových stél z r.1966-67, tři Svaté hlavy z r.1967 z olova a portrét  manželů z r.1975 nazvaný Ty a já na sololitu a papíru.

Olbram Zoubek (1926-2017) – autor mnohých soch, veřejných realizací, posmrtné masky a náhrobku Jana Palacha, jehož retrospektivní výstavu jsme mohli shlédnout v Jízdárně Pražského hradu před 5 lety nás svými sochami uvítá už v nádvoří Chodovské tvrze. Sochy Evy, Jidáše, Strážce, Stojící ženy, Zasaženého a Zlomeného muže, Klesání a Nalomeného torza nám představují díla od r.1951 do r.1991 z terakoty, bronzu a cementu.

Z manželství s Evou Kmentovou jim se narodila dcera Polana a syn Jasan.

Starší dcera Polana Zoubková nyní Bregantová (nar.1954) vystudovala knihovnictví a informatiku na FF UK a je pracovnicí Ústavu dějin umění  AV ČR. Spolupodílela se na mnohých bibliografických dílech výtvarného umění a spolu  Ludmilou Vachtovou připravila monografii své matky Evy Kmentové. Po smrti svého otce se stala předsedkyní správní rady Nadačního fondu Kmentová Zoubek a je autorkou podrobného textu katalogu o všech členech 4 generací.

Mladší syn Jasan Zoubek (nar.1956) se několikrát neúspěšně pokoušel o přijetí na obor scénografie Divadelní fakulty AMU v Praze. Pracoval v různých profesích a tvoří kresby a objekty z různých materiálů. Na výstavě jsou vystaveny objekty z papíru, žuly, železa a mramoru.

Jasan Zoubek se r.1981 oženil s Irenou Švecovou a jejich děti jsou čtvrtou generací vystavujících.

Dcera Eva Zoubková (nar.1981) studovala řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově. Vystřídala několik zaměstnání, pár let pracovala v atelieru dědy Olbrama Zoubka, nyní spolupracuje s otcem Jasanem na realizaci jeho reliéfů. Ve své tvorbě se věnuje se zejména šperkům a dekorativním předmětům do interierů. Výběr z nich je představen na výstavě.

Syn Adam Zoubek (nar.1988) studoval na Soukromé střední umělecké škole designu Praha obor propagační grafika. Vystřídal několik zaměstnání mimo obor a od r.2013 začal pracovat v atelieru svého otce Jasana Zoubka, kde se naučil opracovávat kámen.  Specializuje se na ruční výrobu dekorativních předmětů z žuly a na užitou grafiku. Na výstavě je zastoupen dekorativními předměty z žuly.

K výstavě byl vydán hodnotný katalog, který představuje všechny čtyři generace umělců, obsahuje dokumentaci vystavených děl, jejich soupis a množství rodinných fotografií. Výstavu je možné navštívit do 20.1.2019.

Zpracoval a foto: Petr Ondrášek

Foto nahoře: Z vernisáže: zleva Polana Bregantová, Eva Zoubková, Adam Zoubek a Jasan Zoubek

 

Facebook komentáře

Sdílejte články