Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

Hynek Tomm – bez zpívání nemůžu žít

Hynek Tomm nazpíval například ústřední píseň k filmu Zdeňka Trošky Kameňák 3. Jako dítě zvítězil v sólovém zpěvu v celostátním kole soutěže v kategorii do 15let. Je absolventem konzervatoře – se sametovým hlasem o rozsahu tří oktáv /obor operní zpěv/. Účinkoval v Hudebním divadle Karlín, v plzeňském Divadle J. K. Tyla či v divadle Semafor.

Producent Jarda Pilnaj zpovídá zpěváka Hynka Tomma

Objevil se také v muzikálu Hair, v jedné z hlavních rolí Kladiva na čarodějnice, na CD v sólové partii muzikálu Zmrzlinka Michala Davida. Na svém kontě má čtyři CD a duety s Evou Pilarovou, Bárou Basikovou, Kateřinou Brožovou, Bohušem Matušem a dokonce i netradičně  Květou Fialovou a dalšími zpěváky.

Přesto,  že se v médiích ukazujete spíše sporadicky, stále koncertujete, máte své fanoušky, a v poslední době je o Vás čím dál větší zájem u publika.

Čím si to vysvětlujete ?

Ano, máte pravdu, v TV mě můžete vidět většinou když mám nějaké výročí, když křtím své nové CD, apod, ale zas na druhou stranu , zaplať pán bůh za to. Víte, to co je dnes v takzv. v módě – vytvářet uměle kauzy, to není nic pro mě… raději se prezentuji svou prací. Raději mít pracovně okolo sebe míň lidí, ale spolehlivých, než spoustu a pak stále přemýšlet co je a není pravda, být tím pádem v neustálém napětí. Myslím, že je to to samé jako v přátelství, raději míň a kvalitních než spoustu a povrchních. V poslední době jsem ze svého života škrtnul pár lidí, poznal nové a výsledek se dostavil, jsem v takovém klidku, že takhle jsem snad ještě nebyl.. Mám více času na to co miluji nejvíc, což je zpěv, a věnuji se tomu daleko víc než kdykoli před tím…. Tak si myslím, že je to znát, publikum to cítí a přibývají fanoušci, z čehož mám upřímnou radost.

Hynku, Váš hlas zná většina posluchaču z filmu Kamenák 3 Zdeňka Trošky, ke kterému jste nazpíval ústřední píseň, jak jste se k tomu dostal?

To bylo tak, že úžasná paní Stella Zátvorková mě tehdy pozvala na oslavu svých osmdesátin. Byl jsem upřímně poctěn, navíc oslavu točila televize Prima. Scénárista Václav Glazar (znáte ho spíš jako „Matku představenou“ jeptišek z Kameňáku) mě požádal, zda bych paní Stelle nezazpíval. Vybral jsem si dvě písně. Jednu sólovou z repertoáru A.Bocelliho a na druhé jsme se domluvili s Evou Pilarovou – S čertem si hrát z muzikálu Divotvorný hrnec, kde jsem dostal nápad, okořenit to tím, že k závěru písně vsuneme Montiho čardáš. Eva s tím souhlasila.

Nevím, zda jsem se tímto strefil do Zdenkova vkusu, ale fakt je ten, že právě po této oslavě – mě oslovil, zda bych nechtěl s ním točit Kamenák.

Tehdy už do druhého dílu. Jenomže uběhl rok a já mezitím přijal nabídku na zpívání na zámořské lodi. Když jsem se vrátil,  chtěla tomu náhoda,  šinu si to přes Václavské náměstí – a koho nepotkám;  Zdeňka Trošku! Ani nevím, co to do mě vjelo, a na Zdeňka jsem spustil: „Ty jsi na mě s tou rolí zapomněl, vid?  On se pousmál a povídá: „Víš co, Hynku, mám tam asi deset Romů, co si takhle zahrát s nimi?“ Byl jsem v rozpacích, jak panu režisérovi šetrně sdělit, že mi spíš jde o pěveckou roli.  A tak jsem podotkl, že si tu roli dokážu představit jen tehdy, budu-li mít ve filmu písničku a v ruce kytaru, aby bylo na první pohled patrné, že opravdu zpívám. „Proč ne, to není zase tak špatnej nápad!” řekl Zdeněk a tak se stalo….

Miloš Krkoška složil melodii, já ji ve studiu zabroukal jen na vokály, akorát na jednom místě jsem si vymyslel “Amóre”, protože mi to tam tak nějak sedělo. Bohužel jsem tenkrát vůbec netušil, že se to mé “Amóre” romsky vyslovuje jako ”Avmore”.  “Amóre” je totiž italsky.  A milý Jardo  a přátelé, ted už to můžu říct, Italsky to zustalo i ve filmu. Na svém CD v r. 2016 jsem to ale opravil, nicméně až po 10letech.

Nazpíval jsi netradičně i spousty duetů s našimi významnými herečkami, jak k tomu došlo třeba u paní Zawadské, naší nejlepší dabérky..?

Občas na vyžádání pořadatelů jezdím zpívat s hosty, které mám upřímně rád, např paní herečku např. Valerií Zawadskou, Uršulou Klukovou, Miriam Kantorkovou..atd. A tak se stalo,  že na prvním společném pořadu,  si šla o přestávce Valérie zakouřit a já, ač nekouřím, jsem šel s ní. Hrozně moc mě totiž bavilo si s ní povídat. Přestávka proběhla v přátelském duchu, a tak rovnou při besedě s publikem,  jsem se Valerii zeptal, a nezazpívala byste si se mnou duet?

Tím takhle netypicky vznikla spolupráce s Valérií Zawadskou na duetu “Láska, to je věc jen těch dvou”, který pojednává o dámě, jež už v lásce něco zažila a radí jak na to, aby se ten druhý nespálil. Krásný text nám napsal Eda Krečmar a hudbu Otto Solčány. Že jsme se při tom nahrávání s Valérií stali přáteli, je asi pochopitelné. O něco později mi namluvila úvodní slova k mému prvnímu ročníku mých charitativních koncertů, a netrvalo to dlouho a opět mě můžete uslyšet s Valérii v duetu “Smutnej déšť”s nádherným textem Josefa Fouska na mém poslední CD s názvem Srdové záležitosti.

A kde tě s Valerií můžeme vidět v tomto roce a co chystáš v nejbližší době?

Valerie Zawadská, Uršula Kluková i Miriam Kantorková společně s Felixem Slováčkem, Bohušem Matušem, Zbynkem Drdou, Petrou Črenockou a dalšími mně mimo jiné přislíbili účast na mém Galakoncertu, který proběhne 15.10 2017 od 18hod v Divadle ABC  v Praze za doprovodu 18tičlenného GOLDEM BIG BANDU Petra Soviče, který bude provázet Petr Jančařík, na který Vás srdečně zvu. Na galakoncertě uslyšíte v nových aranžích nejenom můj vlastní repertoár, ale zazní i známé hity z projektu CANTA ITALIANO. 

Od kantilény se dostanete přes šanson, swing, pop-rock až vážné hudbě a můžete se těšit i na zajímavé duety. Pokud by Vám to ovšem nevyšlo, pak Vás zvu na další můj koncert s názvem Vánoční pohlazení s Hynkem Tommem, bude s některými s těchto hostů, 15.12 od 19 hod 2017 v Divadle Karla Hackera opet v Praze. Nebo pak na mých str. www.hynektomm.cz

Děkuji za rozhovor – Jarda Pilnaj
I já děkuji a Naviděnou – Hynek Tomm

Michal David napsal pro Hynka jednu z jeho prvních písní / foto Jan Buriáneks gratulujícími hosty ze křtu CD Hynka Tomma / foto Vladimír Zemeks Jardou Pilnajem / foto Alena Navrátilová

Podobné příspěvky

Xindl X vydává osvětový videoklip Růžový brejle

Jaroslav Hauer

Operní tenor Lukáš Moravec zpívá romské a moravské písně …

Šebík

Pozvání na každoroční oslavy narození Antonína Dvořáka

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady