Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Kultura

Houslový virtuóz Ara Malikian vystoupí poprvé v Praze

Ara Malikian, jeden z nejnadanějších houslistů současnosti, vystoupí v sobotu 4. 4. poprvé v Praze. Mezinárodně uznávaný hudebník arménského původu, který díky hře na housle unikl hrůzám války, ve svém umění snoubí prvky nejrůznějších kultur Blízkého východu a Evropy. Svoji novou celosvětovou show The Royal Garage World Tour uvede právě v pražském O2 Universu.

Malikian pozvánka

Ara Malikian se narodil v roce 1968 v libanonském Bejrútu, rodina má ale arménské kořeny. Jeho dědeček do Libanonu utekl v období arménské genocidy, při níž byla zavražděna velká část jeho rodiny. S houslemi v ruce se vydával za potulného muzikanta, a tak se mu podařilo uprchnout.  Malikian vyrůstal v občanskou válkou zmítané zemi, aby neztratil naději, začal Malikiana jeho otec učit hrát na housle. „Kdybych se nestal houslistou, mým největším problémem by bylo rozhodovat se, co udělám se svým životem. Můj otec to rozhodl za mě. Věděl, že mi hudba nejen zachrání život, ale udělá mne také šťastným. A měl pravdu,“ popisuje otcovo rozhodnutí Malikian v životopisném filmu Ara Malikian A Life Among Strings, který vyhrál španělskou Goyovu cenu za nejlepší dokumentární snímek.

Malikian foto Corbijn

Ve 12 letech měl první koncert před 800členným publikem. Od 14 let studoval hru na housle v Hannoveru na Hochschule für Musik, Theater und Medien, jako nejmladší student na této škole. Ve studiu později pokračoval na Guildhall School of Music & Drama v Londýně. Při tom mu dávali lekce profesoři   Franco Gulli, Ruggiero Ricci, Ivry Gitlis, Herman Krebbers a členové Alban Berg Quartet. Po studiích si našel svůj nový domov ve Španělsku. Žije v Madridu, kde byl koncertním mistrem Orquesta Sinfónica de Madrid (rezidentní orchestr Madridské královské opery). Rozvinul si svůj osobitý hudební styl, který v sobě míchá prvky různých kultur. Hraje hudbu Středního východu-arabskou a židovskou, Argentiny-tango, Španělska-flamenco, Evropy-cikánskou a klezmer. Vystoupil ve více než 40 zemích světa, nahrál desítky alb. Naplnil nejslavnější koncertní síně od newyorské Carnegie Hall, londýnské Royal Albert Hall po pařížskou Olympii a vvsloužil si řadu prestižních ocenění. Jeho repertoár je velice rozmanitý, zahrnuje většinu významných skladeb pro klasické housle (koncerty s orchestrem, sonáty, koncerty s klavírem a komorní hudbu), ale i hudbu moderních skladatelů, jako je Luciano Chailly, Ladislav Kupkovich, Loris Tjeknavorian a Yervand Yernakian.  Hraje i recitály pro sólové housle s programy jako 24 capricií od Paganiniho, 6 sonát od Eugène Ysaÿe. Od roku 1995 hrál v duu s klavíristou Seroujem Kradjianem, také arménského původu, s nímž nahrál kompletní cyklus Sonát od Roberta Schumanna a „Miniatury“, vynikající antologii hudby pro housle a klavír od arménských skladatelů.

Malikian v Praze

Nahrávky Vivaldiho Čtyř ročních období se prodalo víc než 80 tisíc kusů. Je nejen interpretem, ale i vynikajícím skladatelem. „Jsem velmi šťastný, že jsem v Praze, jsem tu podruhé, před pětadvaceti lety jsem tu ale nehrál jako sólista. Těším se, že si zahraji před českým publikem. Z Prahy si už moc nepamatuji, nyní jsem už ochutnal českou kachnu s knedlíkem. Pivo moc nepiji, ale okusil jsem výborné červené víno,“ řekl Malkinian. Z české hudby zná a hraje Dvořáka, Suka, Smetanu, i Janáčka. Paganini byl oblíbeným skladatelem jeho otce. „Nikdo není jako Paganini, byl to vlastně první rocker, hvězda, která dělala show při vystoupeních.“, dodal Malkinian. Poslední dvě turné “15” a “Tour of Violin” měla velký úspěch. V Praze vystoupí v rámci své „Royal Garage World Tour“. Zahraje jak vlastní skladby, tak klasiku od Bacha po Čajkovského i některé rockové věci. Koncert v hale O2 Universum pořádá agentura Joker Media. Vstupenky lze zakoupit na www.ticketmaster.cz V Bejrútu za občanské války v Libanonu byla garáž pod bytem jediné místo, kde hrál pro sousedy. Lidé tak na chvíli zapomněli na hrůzy války. Tak vznikl název letošního turné. Hlavní partner Harley-Davidson daroval do soutěže nový motocykl Street Road 2020, na koncertě proběhne losování a jeden z diváků, si Harleye odveze domů.

Jaromír a Věra Hamplovi                Foto: Archiv Ara Malikian , Hampl

Garage tour Burgos foto CorbijnMalikianGarage tour Burgos

 

 

Podobné příspěvky

program Novoměstské radnice v Praze – říjen 2015.

Afri

Užijte si online koncert Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf

Afri

BLACK & WHITE – vernisáž obrazů, šperků Alexandry Hejlové a vystoupení Jindřicha Krause

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady