Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaFilmHastrman vychází na DVD s bonusem v podobě alternativního konce filmu

Hastrman vychází na DVD s bonusem v podobě alternativního konce filmu

Hastrman vychází na DVD s bonusem v podobě alternativního konce filmu

Po osmi měsících od premiéry celovečerního filmu Hastrman v kinech, vychází nyní příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny na DVD. Film, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou, vidělo v kinech 75 tisíc diváků. Romantický thriller byl filmovým debutem Ondřeje Havelky, režiséra hudebních i divadelních představení, herce a hudebníka. Tvůrci na DVD ukazují ve formě bonusu alternativní konec filmu, který je podle nich vzkazem čtenářům knihy.

Hlavní postavou filmu je člověk ve zvířeti a zvíře v člověku – hastrman alias baron de Caus, kterého ztvárnil herec Karel Dobrý. Role charizmatického vodníka byla pro Dobrého první hlavní rolí v celovečerním snímku. Po jeho boku si zahráli Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Lábus nebo David Novotný. Příběh filmu se odehrává na vesnici ve 30. letech 19. století.

„První část románu, na jehož motivy náš film vznikl, je o zničující vášni, o pudech a boji s nimi. Dokázal jsem si představit obrazový film, kde to, co vidíme, tvoří film, stejně jako to, co slyšíme. Metafora o zvířeti v člověku je zápas, který svádí každý z nás. Na prvním místě je ale příběh,“ říká producent Čestmír Kopecký. Společně s režisérem Ondřejem Havelkou a autorem románové předlohy Milošem Urbanem se všichni shodli, že podstatná je tu milostná linie příběhu a krajina, ve které se děj filmu odehrává. „Ten romantický vnitřní svár člověka se zvířetem mě bavil nejvíc a musím s radostí konstatovat, že Karel Dobrý i Simona Zmrzlá jsou v této interpretaci mimořádní,“ říká Ondřej Havelka. A dodává:  „Ten bonus – surová, pracovní verze Epilogu – je takový náš vzkaz čtenářům knihy, aby věděli, že jsme se tématu druhého dílu chtěli alespoň dotknout. Baron si Katynku probudí, i nějaké mordy zkorumpovaných politiků jsme natočili, ale ani tahle minimalistická verze se nám nelíbila. A jsem velmi rád, že jsem sebral odvahu tenhle Epilog vyhodit a přišel na metaforu, která je mnohem výmluvnější – Katynka čeká na své probuzení, ale ten čas ještě nepřichází, protože… však víte.“

 

Projekce filmu pro diváky pokračují nyní především ve formě alternativní distribuce. Hastrman je k vidění v knihovnách, besed po filmu a ekologickém tématu se účastní i autor knižní předlohy Miloš Urban. Celovečerní snímek Hastrman na podzim v Melbourne s úspěchem zahajoval šestý ročník Česko-slovenského filmového festivalu v Austrálii.

Hastrman vznikl ve společnosti Čestmíra Kopeckého První veřejnoprávní, v koprodukci s Českou televizí – Filmovým centrem, Barrandov Studiem a za podpory Státního fondu kinematografie. Film do kin uvedla společnost CinemArt, která nyní vydává i DVD.

 

INFORMACE DVD:
Zvuk: Česky Dolby Digital 5.1, český audiopopis pro zrakově postižené
Titulky: české titulky pro neslyšící, anglické titulky
Délka: 98 minut
Bonusy: alternativní nepoužitý konec mířící k druhé části knihy, plakát, trailer, fotogalerie
Formát obrazu: 2,35:1, 16:9, barevný
Vychází: 10. 12. 2018

SYNOPSE

Hastrman

Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Z počátku 19. století se děj na moment přesune do současnosti, kde příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny končí. Film vznikl na motivy románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou.

žánr: romantický thriller
režie:
Ondřej Havelka
kamera: Marek Diviš
střih: Jan Daňhel
hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Jan Kolařík, Jiří Maryško, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka a další
producent: Čestmír Kopecký (První veřejnoprávní s.r.o.)
koproducenti: Česká televize – Filmové centrum, Barrandov Studio a.s.
podpora: Státní fond kinematografie
distributor: CinemArt a.s.
premiéra v kinech v ČR: 19. 4. 2018

Facebook komentáře

Sdílejte články