Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaFilmFilm Schmitke získal Cenu studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň

Film Schmitke získal Cenu studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň

Film Schmitke získal Cenu studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň

Schmitke, mysteriózní detektivka o pátrání po chuti do života na vrcholcích Krušných hor, získala Cenu studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, který uděluje Studentská porota celovečerních hraných a animovaných filmů. Snímek Schmitke se zde představil festivalovému publiku na 28. ročníku Finále Plzeň v hlavní soutěžní sekci Nové české a slovenské celovečerní hrané a animované filmy.

Režisér Štěpán Altrichter ocenění komentuje: „Mám šílenou radost, že nás jako studentský film vůbec vybrali do soutěže. A že jsme získali právě studentskou cenu? Tak to má být! Je to pro nás čest být v soutěži s filmem jako je Cesta ven, takže jsem rád, že underdoga jako nás ocenili studentskou cenou, se kterou tady začínali i takoví režiséři jako David Ondříček s jeho filmem Samotáři. Ale nejdůležitější výhra stejně je, aby Jágr vydržel malíček a to mistrovství jsme vyhráli.“

Další šance vidět vítěze studentské ceny bude na festivalu v Karlových Varech. Následně 13.srpna, v distribuci společnosti Artcam, zamíří na plátna českých kin. Během léta jsou v plánu speciální venkovní projekce v místech, kde se film natáčel, například v městečku Abertamy – filmové Chřmelavě.

„Moc nás výhra potěšila a po ceně za nejlepší debut z německého Cottbusu jsem rád, že film ocenil i český festival – je to pro nás motivace do dalších projektů, které aktuálně připravujeme. A právě toto ocenění je pro nás i potvrzením fungující spolupráce s režisérem Štěpánem Altrichterem, se kterým se společně vrháme do přípravy dalšího filmu, tentokrát půjde o komedii Dívčí třída. Chtěl bych ještě poděkovat organizátorům festivalu Finále Plzeň za báječnou péči, rádi se vrátíme i v příštích letech, pokud budeme pozváni”, dodává s úsměvem producent filmu Tomáš Vach.

Schmitke s lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. Do hlavní role Štěpán Altrichter, mladý český režisér žijící v Berlíně, obsadil německého divadelního a filmového herce Petera Kurtha. Za kamerou stál rumunský kameraman Cristian Pîrjol.

Vydařenou světovou premiéru měl Schmitke v říjnu loňského roku na MFF v Busanu v Jižní Koreji, kde vzbudil velmi příznivé reakce diváků i kritiky. Záhy přišel další mezinárodní úspěch: Cena za nejlepší debut na festivalu v Cottbusu. Českému publiku se film Štěpána Altrichtera poprvé oficiálně představil na letošním Febiofestu. Česká premiéra bude 13.srpna, na podzim se film dostává i do německé kinodistribuce.

Kontakty

Facebook: https://www.facebook.com/Schmitke

Webové stránky: http://www.schmitkefilm.com

Plakat Schmitke

zdroj: 2media

Facebook komentáře

Sdílejte články