Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Film Schmitke získal Cenu studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň

Schmitke, mysteriózní detektivka o pátrání po chuti do života na vrcholcích Krušných hor, získala Cenu studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, který uděluje Studentská porota celovečerních hraných a animovaných filmů. Snímek Schmitke se zde představil festivalovému publiku na 28. ročníku Finále Plzeň v hlavní soutěžní sekci Nové české a slovenské celovečerní hrané a animované filmy.

Režisér Štěpán Altrichter ocenění komentuje: „Mám šílenou radost, že nás jako studentský film vůbec vybrali do soutěže. A že jsme získali právě studentskou cenu? Tak to má být! Je to pro nás čest být v soutěži s filmem jako je Cesta ven, takže jsem rád, že underdoga jako nás ocenili studentskou cenou, se kterou tady začínali i takoví režiséři jako David Ondříček s jeho filmem Samotáři. Ale nejdůležitější výhra stejně je, aby Jágr vydržel malíček a to mistrovství jsme vyhráli.“

Další šance vidět vítěze studentské ceny bude na festivalu v Karlových Varech. Následně 13.srpna, v distribuci společnosti Artcam, zamíří na plátna českých kin. Během léta jsou v plánu speciální venkovní projekce v místech, kde se film natáčel, například v městečku Abertamy – filmové Chřmelavě.

„Moc nás výhra potěšila a po ceně za nejlepší debut z německého Cottbusu jsem rád, že film ocenil i český festival – je to pro nás motivace do dalších projektů, které aktuálně připravujeme. A právě toto ocenění je pro nás i potvrzením fungující spolupráce s režisérem Štěpánem Altrichterem, se kterým se společně vrháme do přípravy dalšího filmu, tentokrát půjde o komedii Dívčí třída. Chtěl bych ještě poděkovat organizátorům festivalu Finále Plzeň za báječnou péči, rádi se vrátíme i v příštích letech, pokud budeme pozváni”, dodává s úsměvem producent filmu Tomáš Vach.

Schmitke s lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. Do hlavní role Štěpán Altrichter, mladý český režisér žijící v Berlíně, obsadil německého divadelního a filmového herce Petera Kurtha. Za kamerou stál rumunský kameraman Cristian Pîrjol.

Vydařenou světovou premiéru měl Schmitke v říjnu loňského roku na MFF v Busanu v Jižní Koreji, kde vzbudil velmi příznivé reakce diváků i kritiky. Záhy přišel další mezinárodní úspěch: Cena za nejlepší debut na festivalu v Cottbusu. Českému publiku se film Štěpána Altrichtera poprvé oficiálně představil na letošním Febiofestu. Česká premiéra bude 13.srpna, na podzim se film dostává i do německé kinodistribuce.

Kontakty

Facebook: https://www.facebook.com/Schmitke

Webové stránky: http://www.schmitkefilm.com

Plakat Schmitke

zdroj: 2media

Facebook komentáře

Sdílejte články