Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Hudba

EVA PILAROVÁ SLAVÍ 80!

SUPRAPHON PŘIPOMÍNÁ NAHRÁVKY, KTERÉ VZNIKALY V PRŮBĚHU BEZMÁLA ŠEDESÁTI LET JEJÍ HVĚZDNÉ HUDEBNÍ DRÁHY

V den významného životního jubilea legendy české populární hudby Evy Pilarové vydá Supraphon v digitální podobě dvě singlové kolekce mapující její nahrávky z let 1960 až 1989 a také raritní záznam představení Evy Pilarové s Karlem Gottem ze Semaforu z roku 1965. Alba budou dostupná od 9. srpna 2019 na streamingových nebo downloadingových servisech. Většinu nahrávek Evy Pilarové – včetně bilančního 3CD Zlatá kolekce – naleznou příznivci zpěvačky na speciální podstránce Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/special/eva-pilarova

V pátek 9. srpna 2019 oslaví osmdesátiny Eva Pilarová, která patří mezi nejvýraznější zpěvačky české populární hudby. Studovala na JAMU v rodném Brně a v roce 1960 začala vystupovat v pražském divadle Semafor, kam se nejdříve hlásila jako herečka. Velmi záhy ale herecké ambice opustila a v legendárním divadle malých forem vedeném Jiřím Suchým se prosadila především jako zpěvačka s výjimečným pěveckým talentem.

Eva Pilarová od svých hudebních začátků interpretovala vedle pop-music i jazz. V roce 1962 získala za něj dokonce i zlatou medaili na Světovém hudebním festivalu v Helsinkách. „Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru. Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku,“ tak Evu Pilarovou v roce 1968 hodnotil Josef Škvorecký, který jí – podle Elly Fitzgeraldové – vymyslel přezdívku FitzPilarová.

Pro Supraphon Eva Pilarová poprvé nahrávala v roce 1960. Šlo o duet s Jiřím Suchým Sup a žluva z divadelní hry Taková ztráta krve, který vyšel na singlu společně s velkým hitem Klokočí. Nezapomenutelné se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská či Tam za vodou v rákosí, s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Hey Paula s Pavlem Sedláčkem a Rozhoupej zvony s Jaromírem Mayerem.  Její fanoušci milují v jejím podání Montiho čardáš, Já do hry dávám víc, Už dávno nejsem dítě, Sekáči jdou, Rodeo a celou řadu dalších populárních písní. Soprán s rozsahem tří oktáv jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Během své pěvecké kariéry Eva Pilarová rovněž získala řadu významných ocenění, mimo jiné je trojnásobnou držitelkou Zlatého slavíka a nositelkou Medaile Za zásluhy.

Podobné příspěvky

Miss Czech Republic 2020

Redaktor J.Hampl

Začíná Týden nízkoprahových klubů

Afri

Legenda českého popu vyprodala pražskou Lucernu

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady