Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura Kultura v Praze

Divadlo Na Fidlovačce oslavilo 28. října své 95. narozeniny

Na Fidlovačce se na konci října slavilo 95. výročí existence divadla. Při té příležitosti uvedlo divadlo odpoledne reprízu komedie amerického autora Joa DiPietra Famílie, kterou jako první novinku sezony nastudoval režisér Juraj Herz. Ve foyer otevřelo výstavu přibližující až do konce roku dlouhou cestu nuselské scény.

„Podařilo se nám dohledat pár historických fotografií, které doplníme o fakta z dějin divadla. Některé snímky i příběhy kolem nich jsou velmi zajímavé,” komentoval expozici ředitel divadla Jan Koťátko, který ve funkci v lednu nahradil Elišku Balzerovou.

výstava

Novinka z Fidlovačky vtáhne diváka do děje, nejen že celé divadlo voní díky kulinářskému umění Elišky Balzerové, jenž přímo na podiu uvaří některou ze svých italských specialit, ale svou myšlenkou vtáhne do děje každého diváka, jenž zažil generační rozpor. Předkládá nám totiž otázku střetu dvou generací, spojenou s kořeny a zažitými představami, obohacenou o kontroverzi starého a nového světa. Děj hry promlouvá o starém a novém způsobu života, o hodnotách, o pracovních a osobních záležitostech, ale také o lásce a citu, jenž je v uspěchané době dnešního světa snad nedostatkovým zbožím. Jak o ní uvedl sám Herz: „Tato hra je velice zvláštní. Zpočátku ji člověk bere jako komedii, ale čím dál je smutnější. Je o rodinných vztazích – v tomto případě z rodiny italských imigrantů žijících v Americe.” Hra si udržuje svoji poklidnou dynamiku a dává divákovi přemýšlet o životě, člověk se při hře baví a užívá si příběhu na pódiu, ale přitom ten příběh je o nás všech, ač z jiné doby a z jiného místa. Herci do svého vystoupení dávají energii a noblesu, jenž celému zážitku přidává další bod k plusu.

Za závěr reprízy připravila Eliška Balzerová a Ludmila Molínová pro diváky překvapení. Společně zazpívali hymnu Nadace Fidlovačka, kterou pro Fidlovačku v roce 1996 napsala Gabriela Osvaldová a zhudebnil Petr Hapka. Poté společně s diváky na počest vzniku samostatného československého státu zazpívali českou a slovenskou hymnu.

Umění vraždy

Jako druhou novinku, kterou divadlo oslavilo 95 let své tradice, je Umění vraždy, které obohatilo program Komorní Fidlovačky. „První představení je cíleno na generaci střední a starší, i když i mladí si tam něco najdou, druhý kus na Komorní Fidlovačce je pro mladšího diváka,“ vysvětluje Eliška Balzerová.

Divák se při brilantní komedii se skvěle vymyšlenou pointou, dostane do domu umělce, jenž prožívá méně úspěšné období své kariéry, nečekané zvraty ho však posunou až k hranici smrti. Zápletka je svižná a do poslední chvíle, umožňuje více řešení. Jak to ale nakonec dopadne a kdo se kde náhodně objeví, je překvapením pro diváka, jenž chce zažít vzrušení a který se chce zároveň pobavit osudem, jenž je vždy v rukou každého z nás, tedy snad…

Related posts

Na Osobnost roku byl nominován Milan Steigerwald

Šebík

Rok 2018 byl pro česká kina rekordní

Jaroslav Hauer

Masaryk ovládl České lvy

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady