Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura

Divadlo pod Palmovkou uvádí Náměsíčnou komedii aneb Kankán u starého mládence.

Pražské Divadlo pod Palmovkou uvede v sobotu 12. března sedmou premiéru letošní sezóny. Hru Seana O´Caseyho Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence nastudoval režisér Nikolaj Penev. V hlavních rolích se představí Jan Hušek, Lenka Langová, Marcela Nohýnková a Radek Valenta.
Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence, původním názvem The Bedtime Story, vznikla podle krátké povídky Seana O´Caseyho z roku 1933 nazvané Chci ženskou (I Wanna Woman). Původně byla určena pro tehdy významný feministický, literární a politický týdeník Time and Tide. V padesátých letech autor povídku přepracoval a převedl do podoby svérázné jednoaktové divadelní frašky s groteskními prvky.

Příběhová linka O´Caseyho Náměsíčné komedie byla autorem zasazena do Dublinu počátku třicátých let minulého století a je velmi jednoduchá: opírá se o jednu barvitou, vynikajícím způsobem uchopenou a rozvinutou situaci. Nemajetný svobodný mládenec John Jo Mulligan pozve do pronajatého bytu v penzionu střeženém přísnou slečnou Mossieovou dívku Angelu, se kterou prožije divokou noc plnou vášně. Ve chvíli, kdy má brzy ráno Angela byt diskrétně opustit, se však vše nečekaně zkomplikuje a vyvine v sérii až neuvěřitelně bizarních situací na téma „jak dostat ženu včas z postele“ a spolu s tím i v komediální a v mnohém modelový souboj mužského a ženského pohlaví, ve kterém má zdánlivě iracionálně a bezstarostně se chovající žena nad mužem fatálně navrch a John Jo trpící výčitkami a nucený okolnostmi „hrát o čas“ i vlastní čest nakonec prohrává.

foto Namesicna komedie - DAVID TURECKÝ„Dobrá komedie je vždycky založená na paradoxu, na neobvyklém vidění důvěrně známých věcí a událostí. Hrdinovi Náměsíčné komedie se stalo něco, co je vlastně úplně normální, protože vzít si děvče v noci na staromládenecký pokoj je jedna z nejnormálnějších, nejradostnějších a nejpřirozenějších věcí, které vůbec existují,“ říká režisér inscenace Nikolaj Penev.
Srdečně Vás zveme na sobotní představení .

Zdroj: 2 media

Podobné příspěvky

Jedinečný koncert Al Bano a Romina Power uchvátí Prahu v listopadu, vstupenky jsou v prodeji

Monika Nováková

Diva Noxx – stálá hvězda průvodů Prague Pride

Afri

VÝBĚR Z DÍLA světoznámého fotografa Roberta Vana bude vystaven v říjnu v galerijním prostoru STARS LOVERS & FRIENDS v Praze

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady