Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura

Přes obtíže ke hvězdám v Café AdAstra

Kavárna Café AdAstra v Podskalské ulici se hrdě hlásí k latinskému rčení „per aspera ad astra“, neboli „přes obtíže ke hvězdám“. Umožňuje lidem s mentálním a fyzickým handicapem uplatnit se v profesním životě a snadněji se tak začlenit do společnosti. Kromě toho však také v duchu tohoto úsloví dává šanci mladým umělcům prezentovat svá díla a svůj talent, k čemuž jim poskytuje prostory dýchající francouzskou atmosférou.

Café AdAstra
Interiér nabízí příjemné posezení u knihy, či pro relaxaci. Café AdAstra

„Dokončuji školu a toto je moje první veřejná výstava mimo studium. Jsem z toho nadšená a těším na reakce veřejnosti, které vyvolají moje litografie“ popisuje Kristina Fingerland, která studuje pražskou UMPRUM. V úterý 14. 6. v prostorách Café AdAstra zahájila vernisáž, při které představí svá díla, a to nejen ona ale i její kolega Jakub Bachorík. Téma vernisáže zní „Samocení aka Zdravim svý ticho“ a slovy autorů půjde o „mentální toulky okrajovými krajinami našich tajuplných imaginací, hledání smyslu přežívání v nekonečných pustinách zákrutů mysli, návštěvy cizích odlehlých zahrad, které už dávno nikdo neobydluje, budování i objevování nových periferií, prolínání světů vědomých, podvědomých, povědomých i nevědomých, smířené sousedství se samojedinou existencí.“

Kromě výtvarných děl mají tito dva mladí umělci na kontě již několik autorských publikací, z nichž některé budou ke koupi přímo na výstavě. „ Část zisku z prodeje publikací i našich litografií, chceme jako poděkování věnovat organizaci Zajíček na koni, která kavárnu provozuje a tím podpořit a zaměstnávání lidí s handicapem“, říká Jakub.

„Kavárna není jen místo, kde pracují lidé s handicapem a kde si můžete posedět v příjemném prostředí. Snažili jsme se vytvořit prostor pro každého, kdo má co nabídnout a potřebuje prostor kde začít“ vysvětluje koncept kavárny ředitelka organizace. Prostory tedy nejsou určený jen pro výtvarníky, předvést se a vyzkoušet si jaké to je mít publikum může opravdu kdokoli od začínajícího herce, hudebníka či spisovatele.

sdr
Umělci

Umělci:

Kristina Fingerland se po studiu dějin umění na UK rozhodla vydat více praktickým směrem a po absolvování Vyšší odborné grafické školy Hellichovy se nyní věnuje ilustraci a grafice na pražské UMPRUMce. V tvorbě se zatím nechce vyhraňovat žádným směrem a stále hledá nové cesty přes experimenty s různými grafickými technikami (zejména litografie, hlubotisk, dřevoryt) a s oblibou japonské kultury a kaligrafie jako takové. Svůj výtvarný projev neustále formuje a snaží se posouvat.

Jakub Bachorík, rodák z Prostějova, má za sebou již studium Grafického designu tiskovin v Ústí nad Orlicí. Nyní stejně jako Kristina navštěvuje UMPRUM, neboť je přesvědčen, že kresba a ilustrace je přesně tím, co ho naplňuje a čemu se chce věnovat i v budoucnu. Co se týče tvorby, inklinuje k rozmanitosti výrazu. Svou práce transformuje do různých technik dle nálady, z nichž každá má co do sebe. Nejčastěji se jedná o akryl, litografii nebo fix. Svou tvorbu reflektuje jako nekonečné vrstvení fragmentu jeho fascinací, představ a vizí.

Podobné příspěvky

Na kus řeči s otcem Zeleného Raoula – Zelený Raoul a ti druzí…

Afri

Faust opět s Janem Křížem 24.08.2018

Jaroslav Hauer

V Hot Peppers byla pokřtěna Kniha Alexandry Veliké STRIPTÉRKY Velkého jablka

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady