Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaBotanická zahrada plná tropických motýlů

Botanická zahrada plná tropických motýlů

Botanická zahrada plná tropických motýlů

DSC_2498Stýská se vám v chladném počasí po jaru? Přijměte pozvání do tropického deštného pralesa, kde vám budou společnost dělat pestrobarevní motýli. Skleníkem Fata Morgana poletují stovky křehkých krasavců, kteří se líhnou ze svých kukel přímo před vašimi zraky. Výstavu si můžete prohlédnout i během květnových prodloužených víkendů denně včetně pondělků 1. a 8. května v době od 9 do 18 hodin. Výstava potrvá až do 28. května.

Známé osobnosti navštívili již patnáctou výstavu tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana. Kmotrů máletošní ročník hned několik, staly se jimi známé maminky s dětmi: herečka Vendula Křížováse synem Ferdinandem, zpěvačka DSC_2605Leona Machálková se synem Arturem a Jakub s maminkou Vendulou Pizingerovou,prezidentkou a zakladatelkou nadačního fondu Kapka naděje. Poletující křehcí krasavci jsou lákadlem nejen pro děti, i dospělí podlehnou jejich nevšední kráse a vzdušným rejům.

Výstava tropických motýlů patří k těm nejoblíbenějším,které Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá, proto jsme se ji vletošním roce rozhodli prodloužit až do 28. května. Návštěvníci tak budou mít více času na to přijít se na poletujícímotýly podívat. Druhové zastoupení se bude v průběhuvýstavymírně měnit, díky tomu bude každý den jedinečným zážitkem,” zvena oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m.Prahy.Výstava v trojské botanické zahradě představí více než 50 druhů motýlů, kteří se budou postupně líhnout ze 6500 kukel dovezených z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou.Letošní rok trojská botanická zahrada věnovala americkému kontinentu. Díky tomu návštěvníci DSC_2620tentokrát uvidí motýly zejména z této části světa. “Letos poprvé se nám podařilo získat kukly původem ze San Salvadoru. Chybět nebudou ani zajímavé druhy zostatních tropických částí světa,”uvádí Eva Smržová, kurátorka výstavy.Pozornost na výstavě nepřitahují pouze dospělí motýli, svou různorodostí a neobvyklými tvary zaujmou i samotné kukly. V tomto stádiu svého vývoje jsou motýli nejzranitelnější, proto se u nich objevují různé mimikry a kamufláže, které brání jejich odhalení predátorem. Kukly díky tomu často připomínají suché listy, větvičky či nezralé plody. “Knejkrásnějším kuklám patří letos poprvé vystavovaného asijského druhu Euploea camarelzeman,které svou zlatavou barvou a leskem připomínají vánoční ozdoby,” upřesňuje Eva Smržová a dodává: “Nicméně i toto zbarvení na pozadítropického lesa zaniká a kukla je téměř neviditelná.” Z informačních panelů se letos dozvíte nově i to, DSC_2627jaké legendy se kmotýlům váží, co motýl symbolizoval pro Aztéky a jaké příběhy snimi spojují Japonci. Chybět nebude doprovodný prodej rostlin, který zajistí firma Pokojovky.cz. Během víkendů je pro děti připraveno tvoření zbarevného písku a chybět nebude ani oblíbená čajovna U Cesty.

Facebook komentáře

Sdílejte články