Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

50 odstínů šedi: Knižní i filmový fenomén

Všude se o tom mluví. Ano, řeč je o 50 odstínech šedi. Vše začalo erotickou knihou, jejíž autorkou je E. L. James. Z knihy se však záhy stal bestseller. Děj se odehrává mezi bohatým businessmanem Christianem Greyem a stydlivou, nezkušenou studentkou literatury Anastasií Steel. Jak se tato studentka dostane k tak úspěšnému muži? Její kamarádka a spolužačka má za úkol udělat s Greyem rozhovor do školních novin, jenže onemocní a tak tímto úkolem pověří právě Anastasii. Již na první pohled je zřejmé, že se bude jednat o romantiku mezi ní a Christianem, jenže on má jisté sexuální praktiky na které Anastasie není zvyklá. Grey pomalu odhaluje kdo vlastně je, ale i přesto má spoustu tajemství což Anastasii trápí. Chris dobře ví, že An není pro něho to pravé ořechové a jen nerad ji zahrnuje do jeho světa erotiky. Ač Anu neustále upozorňuje na to, že do něho se zamilovat nesmí, že by se měli od sebe držet dál, Anastasie si nemůže pomoct, ke Greyovi ji stále něco přitahuje. A tak je ochotna přistoupit i na jeho podmínky co se sexu týče. Kniha je plná zápletek, romantiky, ale hlavně je velmi sexuálně otevřená. Autorka se nebála zacházet do nejmenších detailů u všech praktik.

A najednou se zjevil nápad natočit podle knihy film. Prvním problémem byl výběr role. První volba padla na Charlieho Hunnama v roli Ch. Greye a Dakotu Johnson v roli A. Steel. Fanoušci si však představovali postavy úplně jinak. Dokonce byla sepsána petice, že nesouhlasí, aby Greye hrál Hunnam. Ten nakonec sám odstoupil, prý kvůli zaneprázděnosti, kvůli natáčení televizního seriálu Zákon gangu v kterém hraje postavu Jaxe. A tak měli tvůrci filmu opět problém s hledáním náhrady. Volba padla na Jamie Dornana, irského herce. Obsazení dívčí role, tedy Any zůstalo stejné – hrát ji bude Dakota Johnson. A tak to také zůstalo. Dále se měnil termín premiéry. Nejdříve se jednalo o srpnu loňského roku, nakonec se datum ustálil na únor letošního roku. Nás zajímalo, jak si s takovým tématem tvůrci filmů poradili. Když sem se podívala na recenze k filmu, byla v podstatě všude samá kritika, zejména od mužského pohlaví, kteří většinou nečetli ani knihu. Dalo by se říct, že díky tomu jsem očekávala to nejhorší. Nakonec sem však z kina odcházela příjemně překvapená a spokojená. Pokud patříte mezi ty, kteří se knížkou, která má přes 600 stran, prokousali pak Vás film nepřekvapí, ale ani nezklame. To co je v knize je i ve filmu. Pochopitelně tam není vše, jelikož by se z dvouhodinového filmu stal film na několik hodin. Erotické scény nejsou nijak šokojící, vyobrazeny tam jsou, ale s názory, že se jedná o softporno si dovolím nesouhlasit.  Co se týče herců, na to, že se nejedná o velké hvězdy Hollywoodu se toho zhostili velmi dobře. Dakota výborně zvládla roli nevinné, naivní a plaché Any, Jamie pak výborně zahrál roli bohatého, lehce arogantního a sadistického Christiana.

A zde se lidi rozdělují na čtyři tábory. Ti, co četli knihu a s filmem jsou spokojeni. Druzí jsou ti, kteří četli knihu, ale z nějakého důvodu je film zklamal. Dále ti, kteří knihu nečetli, ale s filmem jsou spokojeni stejně jako ti co ji četli. A pak jsou tu ti poslední -ti co knihu nečetli a kteří o filmu tvrdí, že je to propadák roku. Ať už patříte k jakékoliv skupině, tvůrci filmu si s tím hlavu lámat nemusí a ani nebudou. Jen v ČR se lístky na 50 odstínů šedi prodávali ve velkém ještě než se vůbec promítání v kinech uskutečnilo. Kniha má 3 díly – prvním je již zmíněných 50 odstínů šedi, druhým dílem je 50 odstínů temnoty a posledním dílem je 50 odstínů svobody. Zda se natočí další dva díly, jako tomu bylo u většiny filmů dle knížek na pokračování, o tom se může zatím jen spekulovat. A co Vy? Už jste viděli tento film také?

Podobné příspěvky

DIVADELNÍ TIP – Herci divadla Sklep napsali a hrají představení z díla i života Franze Kafky – 19. března v La Fabrice

Šebík

V jubilejním 20. ročníku Pražského maratonu vyhrál Keňan Patrick Terer. Dodržel svůj loňský slib.

Afri

Neobvyklý koncert v Planetáriu: Proletíte se i hvězdokupami!

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady