Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Komentáře Politika Zahraniční politika

Je první středa v měsíci, pravé poledne; Rozcestník Pavla Trauba

Stalo se již zvykem, že po poledni první středu v měsíci všichni Češi společně ignorují zvuk, který se nese vzduchem. Probíhá totiž pravidelná zkouška sirén. Ti na „nejlepších“ místech dokonce i zaslechnou hlasový doprovod o zkoušce systému. Tento systém kontroly nás má chránit a zaručit, že vše funguje. Opravdu vše funguje?

Ale teď si představme, že se sirény rozezní v jiný den a úplně jinou dobu! Co teď?

Část obyvatelstva, prohlásí; chyba, blbost, někdo si dělá srandu…Větší část si řekne něco se děje?! A úplně největší část začne panikařit!

Nemám snad pravdu, co byste dělali vy?

To se nestane, to není možné! Vážení možné je vše. A dokonce je možné, že v případě potřeby systém ani nezazní. Proč by se mělo obyvatelstvo plašit…? Vždy jde totiž o to, co se komu hodí a jaká je zrovna situace. Neberte má slova nějak urážlivě, neočekávám invazi.

Narážím na otázky, které se dějí kolem nás. Dnešní svět má jednu zásadní nevýhodu, je rychlejší než lidé samotní. Jde o informace a jejich obrovskou sílu, rychlost napáchat škody a změnit dějiny, ne nadarmo se říká, že žijeme v informačním světě. Každé sdělení má ovšem rub a líc, a bohužel ne vždy jde rozpoznat vše, tak jednoduše.

…styl tureckého bazaru…

Podívejme se směrem k východu tedy do Turecka, od 15. července 2016 je to úplně jiná země.

Ankara již pohrozila Evropské unii ukončením dohody o uprchlících, pokud Brusel pro turecké cestující brzy nezavede bezvízový styk. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že vláda v Ankaře podle něj očekává konkrétní termín pro slíbené zrušení víz: „Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum.” Z jaké pozice čekají? Neměla by snad Turecká republika, s téměř 80miliony obyvatel, mít vyřešené vnitropolitické záležitosti? Tato země by měla ukázat svému obchodnímu a politickému partnerovi, že je připravena získat výhody, které mají jen privilegované demokratické státy. A místo toho si Turecký prezident, upevňuje svojí moc, na úkor demokratických hodnot, za které prvně bojoval, bojuje proti „nepříteli“, ve skutečnosti bojuje proti názoru a svobodě jako takové. A první útoky začínají směřovat i směrem k nám, tedy do EU. Začínáme slyšet hrozby a ultimáta –„nový styl Erdoganova Turecka, připomíná styl tureckého bazaru,” připodobnil podle agentury DPA generální tajemník CSU Andreas Scheuer. „Bezvízový režim pro Turecko je v současné situaci zcela vyloučen,” dodal.

Hrozby Turecka odmítla už v neděli i mluvčí Evropské komise. Stejný postoj v pondělí zaujal také rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz: „Pro zrušení víz existují jasné podmínky, které musí Turecko všechny bez výjimky splnit, zejména protiteroristické zákony.”

Celá situace má své následky, opět tu máme narůstající počty uprchlíku, kteří začínají směřovat na bezpečnější hranice EU, tedy k řeckým ostrovům a do Bulharska.

“Proto přemýšlejme, kdy utíkat a kdy zůstat v klidu až sirény zazní.” Čerpejme z informací ve svém okolí a važme si hodnot, které máme.

Ty skutečné válečné sirény nezazněli už mnoho desítek let, a já věřím, že nikdo z nás je slyšet nechce…

Pavel Traub

 

Related posts

Čechy drtí lichváři a banky, židi a muslimové mají půjčovat na úrok (mezi sebou) zakázáno

Afri

Bývalý prezident Václav Klaus pokřtil svou novou knihu a promluvil o svém synovi Václavu

Jaroslav Hauer

Pravda o Banderovcích a o jejich obětech

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady