Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKomentářeČeská pošta a Strana zelených

Česká pošta a Strana zelených

Česká pošta a Strana zelených

Pošťák není pojišťovák, heslo, které se poslední dobou objevuje v souvislosti se Stranou zelených a pracovními podmínkami zaměstnanců České pošty.  Podle vyjádření tiskového mluvčího České pošty pana Vitíka žádný takový problém není a vše je pouze předvolební kampaň Strany zelených spoluorganizovaná panem Prokopem. Toto je stanovisko vedení České pošty, kterým reaguje na kritiku poměrů na poště. Snažili jsme se získat od pana Vitíka odpovědi na některé jednoduché otázky, bohužel, na naše dotazy nereagoval.

Přinášíme vám proto rozhovor s prezidentem Federace výkonných zaměstnanců České republiky (FVZ ČR) panem Miroslavem Prokopem.

Pane prezidente, podle prohlášení tiskového mluvčího problém s plněním plánů pojistek a finančních produktů je pouze předvolební kampaň Strany zelených spoluorganizovaná a podporovaná vámi?

Narážíte zřejmě na jeho prohlášení v pořadu Český rozhlas Plus, kde se pan Vitík snažil tuto myšlenku vnutit posluchačům.

Ano, a nejen z tohoto pořadu, toto prohlášení prošlo i v jiných souvislostech. Tak jak je to tedy ve skutečnosti?  Spoluorganizujete akce se Stranou zelených?

Asi bych měl začít od začátku. 22. února 2016 proběhla demonstrace za lepší pracovní podmínky zaměstnanců České pošty. Organizátorem akce byla odborová organizace SOS 21, vedená Petrem Pohlem, naše FVZ byla spoluorganizátor. O tomto jsme informovali na jednání se zaměstnavatelem a je o všem proveden zápis z jednání. Bylo by tedy vhodné, aby si pan Vitík přečetl některé zápisy z jednání s odborovými organizacemi.

A jak se tam tedy dostala Strana zelených?

Akci jsme prezentovali na sociálních sítích a psalo se o ní v médiích. Já osobně jsem při rozhovoru v Českém rozhlase vyzýval všechny občany: „Přijďte podpořit svého pošťáka!“. A Strana zelených se prostě připojila, aby nám vyjádřila podporu. Což považuji za správné. Každý by měl podpořit svého pošťáka, protože každý potřebuje kvalitní poštovní služby. Na demonstraci se zástupci Strany zelených podrobně seznámili se situací zaměstnanců České pošty, a protože mají zájem pomáhat lidem, zaměřili se na pomoc pošťákům.  Kdyby přišla na demonstraci jakákoli jiná politická strana, uvítali bychom jejich podporu, ale jiná politická strana se neúčastnila.

Spoluorganizujete tedy nějaké akce strany zelených?

Se stranou zelených nic nespoluorganizujeme. Odbory jsou apolitické. Akce Strany zelených jsou pouze jejich a FVZ ČR nijak tyto akce se Stranou zelených nespoluorganizuje, ani se v nich nijak neangažuje. Jak jsem již řekl, je to čistě záležitost Strany zelených.

Podporujete nějak tyto akce?

Já osobně vítám tyto akce. Jde o to, že Strana zelených upozorňuje na špatné pracovní podmínky zaměstnanců České pošty. Toto je téma, kterým se naše odborová organizace již dlouhodobě zabývá. Proto vítám jakoukoli akci, která na tyto problémy upozorní a pomůže nám v informování veřejnosti, politiků a úřadů. Podepsat petici Strany zelených považuji za povinnost každého, kdo má zájem o kvalitní poštovní služby, stejně tak zasílání dopisů se samolepkami.  Tak toto je asi má podpora akcí Strany zelených. Není to tak, jak se snaží vedení České pošty prezentovat, že snad někde potají organizuji a řídím Zelené. O všech akcích se dozvídám jako každý z veřejných zdrojů a samolepky jsem si sám stáhl na stránkách postaknenipojistovak. Prostě dělám to, co má dělat každý, komu záleží na dobrých pracovních podmínkách na České poště.

Nepožádali jste o podporu jiné politické strany s levicovým zaměřením? Co třeba KSČM nebo ČSSD?

Přímá výzva směrem k politickým stranám nebyla. Bylo to pouze na zvážení představitelů každé politické strany. Za KSČM se demonstrace zúčastnila poslankyně Marta Semelová, která již v minulosti interpelovala o postavení pošťáků. ČSSD se zřejmě nijak nehodlá v současnosti angažovat v podpoře zaměstnanců České pošty.

Proč si myslíte, že není zájem podpořit váš boj za lepší pracovní podmínky a snížení nátlaku na zaměstnance při plnění plánů prodeje finančních produktů ze strany dalších politických stran?

Tak například je všeobecně známo, že v době, kdy se podepisovala exkluzivní smlouva mezi Českou poštou a ČSOB se v této záležitosti významně angažovala jistá lobistická skupina s vazbou na špičky ČSSD. ČSOB pak vyplatila na dva účty více jak 300  miliónů za poradenské služby v této záležitosti. Tyto informace si může každý dohledat na internetu. Vše bylo samozřejmě legální. Pro mě jako běžného občana tato informace stačí, abych plně pochopil, proč se ČSSD nechce angažovat v boji proti zneužívání zaměstnanců při prodeji finančních produktů ČSOB. A přítomnost mercedesu s kmotrovskou značkou v den demonstrace zaparkovaného přímo před vchodem generálního ředitelství České pošty mě osobně utvrzuje v názoru, že ze strany dalších politických stran mimo Strany zelených se podpory pošťáci asi nedočkají.

Proč se k vám nepřidá alespoň ta největší odborová organizace působící na České poště? Ta se dokonce od vaší demonstrace distancovala.

Nevím, proč se nepřidají, je to na jejich zvážení. Oni mají zastupovat zájmy svých členů a je čistě na nich, jak to dělají. Vzhledem k tomu, že největší odborová organizace na České poště dlouhodobě spolupracuje s ČSOB a prezentuje produkty ČSOB ve svém odborovém časopise ECHO, za což dostává od ČSOB značné finanční částky, nepředpokládám tedy logicky nějakou výraznější podporu ze strany těchto odborů v oblasti snížení nátlaku na plnění plánů produktů ČSOB..

Děkuji za rozhovor.

Téma Pošta a pracovní podmínky zaměstnanců České pošty budeme i nadále sledovat. Napište nám své názory nebo otázky pro prezidenta Federace výkonných zaměstnanců České republiky pana Miroslava Prokopa. Další články na toto téma uveřejníme v následujících dnech.

Autor: Radan Wolf

Facebook komentáře

Sdílejte články