Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop Lifestyle

 Podzimní deprese? Víme, jak na ně. Aspoň trochu

Měli jste plány, a už je nemáte. Každý letos kvůli koronaviru o něco přišel, někteří dokonce ztratili nejen něco, ale dokonce někoho. Každý také ví, co by přesto měl udělat, co by měl řešit. Ideálně hned, jak je jedině považováno za správné. Jenže ono tak být nemusí.

Zvažte, co počká

Pokud máte pocit, že byste měli řešit vztah s partnerem nebo s dětmi nebo vztahy vůbec kdekoliv, zkuste je na pár týdnů „zamrazit“. Prostě je teď neřešte. Mějte na mysli, že určitá nespokojenost s námi samotnými i s ostatními je normálním důsledkem našeho aktuálního zapojení do množství vztahů a úkolů, doplněného navíc tlakem na výkon a nutnou dokonalost, to vše ještě komplikováno koronavirem. Přitom nikdo nedokáže být perfektní stále a úplně ve všem. Tak si trochu ulevte. Vždyť můžete. Dokonce musíte.

Rozložte stresovou zátěž

Většina věcí k řešení, které se vám zdají naléhavé, opravdu pár dní počká, a bůhví, jak se třeba ještě rozvinou či projeví, a to dokonce možná i pozitivně. Pokud ale nedokážete nějaký další odklad akceptovat, zkuste si představit, jak to bude vypadat, až tu danou věc vyřešíte. Při představě rozchodu s partnerem si uvědomíte, že vás nečeká žádná společná dovolené a Vánoce, žádní jeho (!) příbuzní, přátelé a přítelkyně, koníčky a zvířata (cha!). Ulevila vám ta představa? Tak potom opravdu není na co čekat.

Nenáviděná haranténa?

Pro mnoho rodičů bylo překvapením, a to asi i velmi nepříjemným, že s nimi nedokážou trávit tolik času v „haranténě“ a nemít pocit na zbláznění. Osvědčený návod k zachování duševního praví, že když už nemůžete kolem sebe změnit vůbec nic, pořád ještě můžete změnit svůj vlastní postoj.

Mrkněte na své potomky nezaujatým okem. A hele – po prázdninách a s novým školním rokem, ať už probíhá jakkoliv, naše děti povyrostly nejen fyzicky.
Budou hledat svoji novou identitu a s ní i nový vztah ke všemu starému z dřívějška, včetně vás. A vy nemáte jinou možnost než udělat totéž a nejen, pokud jde o děti. Pokud to zvládnete během podzimu, dočkáte se Vánoc jako spokojení „noví lidé“. A možná, že právě od toho tu ty podzimní, nanicovaté dny jsou.

Jitka Lenková
Obr. Pixabay – DanaTentis, congerdesign a White77

 

Podobné příspěvky

Zlověstný pražský orloj. Předpověděl epidemii koronaviru?

Redaktorka Jitka Lenková

Celý svět slaví Mezinárodní den flamenka

Redakce

Exotický citrusový plod yuzu jako účinný prostředek proti virózám? Spíše ne

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady