Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Stará Praha Kultura Pozvánky na akce

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře proběhne o víkendu 19. a 20. září 2020

Bila Hora

Přijměte tímto pozvání na slavnostní průvod vojsk u příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Vojáci v dobové zbroji a za doprovodu bubeníků a trubačů vyjdou z Písecké brány a budou pokračovat podél Mariánských hradeb až do parku Maxe van der Stoela.  Zde bude pro veřejnost připraven doprovodný program: hudební a pěvecká vystoupení a bohoslužba slova.

Na akci přijedou nadšenci vojenské historie ze zahraničí: vedle jednotek z ČR tak budou Prahou 6 pochodovat i jednotky z Polska, Slovenska, Maďarska a dalších zemí. Přímo v průvodu půjde v dobovém oblečení i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Akce se za Prahu 6 zúčastní také místostarosta pro kulturu, sport a volný čas Jan Lacina.

„V předvečer víkendové bitvy se v pátek 18. září od 18 hodin uskuteční velký historický průvod účastníků bojů, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec do parku Maxe van der Stoela,“ doplňuje pozvání na víkendovou akci místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Pláň na Vypichu se o víkendu promění v bitevní pole. Proběhne zde rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

 Velkolepou rekonstrukcí bitvy na Bílé hoře, která proběhla v roce 1620, si Praha 6 připomene čtyřsetleté výročí této osudové události českých dějin. Za účasti stovek účinkujících z ČR i ze zahraničí opět dojde 19. a 20. září v předpolí obory Hvězda na Vypichu ke střetu stavovských a císařských vojsk.

Rekonstrukce bitvy na Bile horeHistorická bitva se v roce 1620 stala zlomem pro české země, neboť fakticky znamenala konec stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud Čechů. Střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé bude předveden tak, aby se co nejvíce podobal skutečné historické události. Stovky vojáků, z nichž někteří dorazí i ze zahraničí, dělostřelci nebo jezdci na koních – ti všichni se sjedou do Prahy, aby se účastnili největší rekonstrukce bitvy z období třicetileté války na našem území. Bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl.

Samotná rekonstrukce bitvy, která je letos mnohem velkolepější než v předchozích letech, začíná oba víkendové dny v 15 hodin na pláni na Vypichu před oborou Hvězda. Pro děti do 1 metru výšky a pro osoby se zdravotním či tělesným postižením je vstup zdarma. Součástí akce je také stanové městečko s vojenským ležením a dobové tržiště s doprovodným programem pro děti i dospělé. Jeho brány se otevírají již v poledne a za vstup do městečka se neplatí. Návštěvníci uvidí šermířské ukázky, výcvik jednotek, nebo si mohou poslechnout výklad o palných zbraních. Program zpestří vystoupení kejklířů a hudební vystoupení na historické nástroje.

Rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře¸ která se řadí mezi jednu z největších akcí svého druhu v Evropě, společně s Prahou 6 pořádá sdružení Bílá hora 1620.

 Organizátoři v koordinaci s bezpečnostními složkami připravili systém odpovídající aktuálním vládním opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru. Areál bude rozdělený do několika zón s vlastními vstupy. V každé zóně bude umístěna tribuna s možností zakoupení samostatných lístků.

 

Jiří Hannich
E-mail: jhannich@praha6.cz

bitva na Bile Hore

Bitva roku 1620 – 2020

400. výročí bitvy na Bílé hoře

Vojenský průvod je předzvěstí velkolepé rekonstrukce bitvy na Bílé hoře, která proběhne o víkendu 19. a 20. září 2020 na pláni u obory Hvězda. Obě akce se konají mj. za podpory městské části Praha 6.

Místo: Praha – Bělohorská pláň u zdi obory Hvězda

HISTORIE

rytíř na koni8. 11. 1620 na navrší Bílé hory nedaleko Prahy, proti sobě stanula vojska českých stavů na jedné straně, a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé.

Bitva na Bílé Hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 český pánu skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let.

V konečném důsledku vedla bitva k hrůzám naplno rozpoutané třicetileté války.

 

Podobné příspěvky

15. září – 11. říjen 2015, Galerie kritiků, Palác Adria, Praha

Afri

Support Lesbiens se na podzim chystají do klubů

Šebík

Prázdniny se blíží ke konci. Zakončit je můžete výletem do slovenské Žarnovice

Eliška Rybenská

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady