Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Památky v Praze

Vzpomínka na oběti komunistického režimu

pieta uctění vězňů politických padlých

Shromáždění se konalo tak jako každý rok od roku 1994 dne 26. června v 10 hodin s cílem uctít památku komunisty popravených a umučených politických vězňů, odpočívajících na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů II. a III. odboje v areálu hřbitova Ďáblice v Praze 8.

pietaPolitičtí vězni byli zbavováni své identity a následně zde tajně pohřbíváni tak, aby se s nimi ani rodiny nemohly rozloučit a nikdo neznal místo jejich posledního odpočinku. Za městskou část Praha 8 přišli památku uctít starosta Ondřej Gros a radní Michal Švarc. „Myslím, že dnešním setkáním dáváme najevo jednu důležitou věc. Že i po třiceti letech svobody nám na svobodě záleží. Rád bych připomněl, že každá totalita začíná tím, že se její představitelé prohlásí za majitele jediné pravdy a jediného správného názoru. Měli bychom se proto poučit a mít k sobě větší respekt. Mějme toto na paměti a dejme každým dnem svého života najevo, že nám na opravdové svobodě záleží,” řekl přítomným starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Letošní pietní akt proběhl v komorním rázu, nicméně za přítomnosti ústavních činitelů, zástupců magistrátu, městské části Praha 8, církví, politických vězňů, armády a veřejnosti. Sdružení bývalých politických vězňů 1948-89 si obdobně jako vyhlášení Čestného pohřebiště za národní kulturní památku v roce 2017 klade za cíl dokončení soupisu obětí, které jsou na Čestném pohřebišti uloženy, a zahájení veřejné diskuze o budoucí podobě Čestného pohřebiště. Rovněž věří, že se obdobně jako u pátera Toufara podaří dokončit exhumaci paní Zdeny Mašínové starší.

Šalek Martin, Mgr.
Tiskový mluvčí

Úřad městské části Praha 8
e-mail: martin.salek@praha8.cz

web: www.praha8.cz

Podobné příspěvky

Před 660 lety byl položen základní kámen dnešního Karlova mostu

Jaroslav Hauer

Libeňský zámek oslavil 250 let od přestavby financované Marií Terezií

Afri

Novoměstská radnice v Praze? Návštěva stojí za to! Nejen na jaře.

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady