Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení Business Události

Hypotéky začaly plošně zlevňovat a budou i nadále

Kodet dum Florida

Kdo nemovitost nutně nepotřebuje hned teď, dočká se celkem brzy nejen levnějších hypoték, ale i nemovitostí. Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o zlevňování pohonných hmot. Poprvé od loňského září lze v těchto dnech hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila své hypoteční sazby Komerční banka. Připojuje se tak k dalším velkým bankám, které podobný krok v poslední době učinily.

U pětiletých fixací nabízí nejnižší sazbu UniCredit Bank, a to 1,79 procenta. Pod dvěma procenty při této fixaci nabízejí své hypotéky ještě také Fio banka a mBank. Ke snížení sazeb pod hranici dvou procent se tyto banky uchýlily v důsledku koronavirové krize, která zprostředkovaně způsobuje snižování tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvozují své hypoteční sazby.

Před koronavirovou krizí naposledy některá z bank nabízela hypotéky s pětiletou fixací za nižší než dvouprocentní úrok začátkem roku 2018. Velké banky tyto hypotéky nabízely za méně než dvě procenta naposledy na sklonku roku 2017. Lze tedy říci, že hypotéky jsou dnes v řadě případů nejlevnější za 2,5 roku.

Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup. Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky.

Nejlevnější hypotéky na českém trhu právě teď (pětileté fixace), k 5. 6. 2020, v procentech:

1.      UniCredit Bank                               1,79

2.      mBank                                               1,94

3.      Fio banka                                         1,98

4.      Banka Creditas                                2,09

5.      ČSOB a Hypoteční banka             2,19

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Strašnická A: dočasné omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra.

Afri

Nový multifunkční „dvorek“ od českých návrhářů

Redakce

Orkán Sabine zatím nedosáhl velké síly,ale i letos budou pojišťovny sčítat miliardové škody

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady