Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie Hotely a restaurace

Stát hotelům přispěje na prázdné pokoje

Hotel-Jalta

Vláda  schválila program Covid-ubytování, v jehož rámci stát zaplatí hotelům 100 až 330 Kč za pokoj a noc za období, kdy ubytovací zařízení musela být kvůli nouzovému stavu uzavřena. Program připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky (MMR ČR) ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR).

Podpora pro malé a střední podniky

hotelAčkoli celkové finanční prostředky uvolněné na tento program jsou nižší, než bylo původně navrhováno, jedná se o další krok konkrétní podpory hlavně malých a středních podniků, které v ubytovacích službách převažují, uvádí AHR ČR ve své tiskové zprávě. V rámci vyplácení podpory bude zohledněna i sezónnost zařízení tzn., pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení uzavřeno, na podporu nárok mít nebude, popřípadě bude poměrně krácena.

Program bude spuštěn bezprostředně po notifikaci Evropskou komisí. MMR ČR vyhlásí výzvu k předkládání žádosti o dotaci během srpna. Žadatel vyplní online formulář žádosti, která bude zpřístupněna zároveň s vyhlášením výzvy, a doručí na Státní fond podpory investic, který bude žádosti vyřizovat.

Program Covid-ubytování

recepce hoteluDotační program Covid-ubytování počítá pouze s ubytovacími zařízeními poskytujícími službu řádně na základě živnostenského zákona. Nebude se tedy vztahovat na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Dotace je navržena ve výši 100 Kč – 330 Kč v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení.

Zdroj: MMR ČRVáclav Stárek, prezident AHR ČR, uvedl: „Velmi si vážíme skutečnosti, že vláda vyhověla naší žádosti o podporu podnikatelů v ubytovacích službách, na které logicky navazují ostatní služby cestovního ruchu, včetně stravování. Vláda učinila již několik významných opatření, která pomáhají podnikatelům i jejich zaměstnancům udržet a opět nastartovat jejich činnost. Jednak došlo ke snížení DPH pro restaurace i ubytovací služby na 10 %, což je zásadní dlouhodobá podpora našeho oboru, jednak byly již schváleny programy Covid-nájemné a Covid-lázně. Velmi důležitým je také krizový balíček Ministerstva financí, s možností uplatnění daňových ztrát a v neposlední řadě program Antivirus, který byl prodloužen i po době ukončení nouzového stavu a pomáhá udržet zaměstnance. Vnímáme tuto pomoc jako zcela konkrétní signál vlády, že si uvědomuje význam cestovního ruchu pro naše hospodářství.“

Hotel EleonoraUbytovací služby patří mezi obory, které byly nejvíce zasaženy pandemií onemocnění Covid-19. V mnoha regionech se hotely a penziony dosud zmítají ve finančních problémech a bojují s nedostatkem hostů. Třetina ubytovacích zařízení dosud neotevřela a například obsazenost pražských hotelů se v červnu pohybovala na úrovni 9 %. Dlouhodobě nízká poptávka, zvláště ve městech, současná zhoršená epidemiologická situace v některých regionech a stále trvající absence příjezdového cestovního ruchu, by mohla způsobit ukončení činnosti ubytovacích zařízení. Cestovní ruch odvedl jen v roce 2019 do státního rozpočtu 130 mld. Kč a je na něm mnoho dalších služeb a dodavatelů produktů.

Newsroom TTG

Podobné příspěvky

Hlavní sezóna mušlí je za dveřmi

Afri

Pozvánka na 18 veletrh pro gastronomii VÍNO A DELIKATESY

Šebík

Praha uctí památku svatého Václava

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady