Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Propagace moravských a českých vín v Parlamentu ČR

Parlament České republiky se spojil s moravskými a českými vinaři prostřednictvím druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“. Odborná komise vybrala vína pro prezentaci Poslanecké sněmovny v České republice i v zahraničí. Soutěž loni inicioval předseda PS Radek Vondráček na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, a to s cílem propagovat české a moravské vinařství.

V prvním ročníku, který se uskutečnil loni, vybírala porota ze 106 vín od 36 uchazečů. Letos soutěžilo o titul „Parlamentní víno 2020″ 73 vín z 24 vinařství v sedmi vypsaných kategoriích: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay, Frankovka, Rulandské modré, André a sekty. Do soutěže je možné přihlásit pouze lahvová jakostní odrůdová vína a vína s přívlastkem produkovaná vinaři, jejichž víno bylo oceněno v Salonu vín – Národní soutěži vín ČR 2020 stříbrnou nebo zlatou medailí Vinař také musí být schopen dodat potřebné množství lahví, protože víno bude skutečně používáno pro reprezentační účely Parlamentu České republiky. Hodnocení proběhlo dne 23. června 2020 v Národním vinařském centru ve Valticích. Vína byla hodnocena 100bodovým systémem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno).

Vondráček,Prokeš

V úterý 14. července byly v prostoru Kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR slavnostně vyhlášeny výsledky a vítězům předány diplomy a pamětní medaile.„Jak nápad vznikl? V minulosti mi můj přítel, předseda maďarského parlamentu, daroval jejich parlamentní́ vino. Jedná se o prestižní́ titul, jehož̌ si vinaři patřičně váží a slouží́ ke skvělé propagaci maďarských národních vin. Začal jsem uvažovat o tom, že přece i moravští a čeští vinaři se mají čím pochlubit a parlament by to měl ocenit. Při svých cestách po světě jsem si navíc potvrdil, že i jiné parlamenty mají svá propagační vína, jako třeba Irsko. A protože loňský první ročník našeho Parlamentního vína se povedl, rozhodli jsme se pokračovat a založit tradici. Mohu prozradit, že Parlamentní víno 2019 ode mne dostali např. předsedové rakouského, srbského nebo lucemburského parlamentu,“ uvedl Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

vinařství Pavlov

Vítězná vína získala právo nosit označení – titul „Parlamentní víno 2020″, který bude možné s uvedením roku uvádět na těchto vínech nejen v letošním roce, ale i později. „Víno je ideálním prostředkem reprezentace naší země. Patří k tomu nejkvalitnějšímu, co u nás vzniká. Je to přírodní produkt a jako společenský nápoj či dar z rukou představitelů našeho parlamentu proto budou vína z Moravy i Čech ve světě velmi dobře šířit dobré jméno České republiky,“ komentoval druhý ročník soutěže Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž zajišťuje organizačně.

Vítězná sedmička vín

V kategorii Rýnský ryzlink získalo ocenění za první místo vinařství Kamil Prokeš za Rýnský ryzlink pozdní sběr 2018, stejně jako v kategorii Rulandské bílé za Rulandské bílé pozdní sběr 2017.  Třetí medaili obdržel pěstitelský sekt Dominique blanc de noirs. Kamil Prokeš má vinařství v jihomoravské obci Němčičky. Produkce kolem 20 000 lahví by se neměla do budoucna příliš zvyšovat. Vína jsou dokonalým produktem okolní přírody s minimalizací enologických zásahů a vyloučením chemických přípravků. Prokeš je členem Unie enologů ČR a členem Komise expertů ministerstva zemědělství na SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) pro hodnocení a zatřiďování vín. Mimo všechny odborné znalosti je trojnásobným mistrem z Mezinárodního mistrovství v sekání sektů – sabráži a loni získal titul nejlepší sommeliér ČR.

V kategorii Chardonnay se z prvního místa radovalo Vinařství Pavlov za Chardonnay PS 2017. Vinařství Pavlov leží v chráněné oblasti Pálavské vrchy, která je posledním výběžkem vápencových Alp a pro svou biosférickou jedinečnost byla zapsána do seznamu rezervací UNESCO. Unikátní vápencové podloží omezuje růst révy a zkoncentrovává ji, což dává vínům z Vinařství Pavlov jedinečný charakter. Vinařství Pavlov hospodaří na 195 ha vlastních vinic, zaměřuje se pouze na bílé odrůdy. Vlajkové víno: Ryzlink vlašský pozdní sběr a Ryzlink vlašský VOC Pálava.  Vynikající kvalitu vín potvrzují četná zahraniční i domácí ocenění: OENOFORUM 2019 – zlatá medaile pro Chardonnay 2017 výběr z hroznů, IWC LONDON 2019 – bronzová medaile pro Pálava 2017 výběr z hroznů, OENOFORUM 2018 – zlatá medaile a nejlepší Sauvignon blanc pro Sauvignon 2015 pozdní sběr.

Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice Vondráček, Poliak
Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice Vondráček, Poliak

Zbývající tři medaile získala Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice. V kategorii Frankovka za Frankovku PS 2016, Rulandské modré VZH 2015 bylo nejlepší z Rulandských, V kategorii André kralovalo André PS 2017. Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí. Byla zde vyšlechtěna odrůda André a započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, které byly dokončeny později v Perné. Cílená selekce z nejlepších klonů udržovacího šlechtění ve spojení s půdními a klimatickými podmínkami tzv. „terroir“, tvoří základ pro vypěstování výborné suroviny v nejvyšší jakosti, pro výrobu přívlastkových vín, která tvoří více než 90 % produkce. Stanice nyní hospodaří na 50 ha vinic, pěstují 19 odrůd révy vinné v 76 klonech. Sklizeň je výlučně ruční. Cíl je dosahovat ročního prodeje 500.000 lahví vína. V roce 2018 zvítězili v soutěži Vinařství roku.

Všechna tato vynikající vína naplňují starou moudrost pronesenou řeckým filozofem a historikem Plútarchem: “Víno je nápoj mezi nápoji nejušlechtilejší, mezi léky nejchutnější, mezi pokrmy nejpříjemnější”.

Jaromír a Věra Hamplovi              Foto: Archiv Parlamentu ČR

 

 

Podobné příspěvky

Přeneste se na slunečnou Kubu s výjimečně jemnými rumy Santisima Trinidad

Afri

Madeso fazole – recept z Konga (fazole černé oko s rajčaty)

Šebík

Limitovaná edice letošního ročníku české whisky z Blatné

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady