Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie Hotely a restaurace Restaurace Zprávy z Prahy

Pivní speciál roku 2020

Ani současná pandemie neměla negativní dopad na zájem průmyslových pivovarů všech velikostí zúčastnit se jedenáctého ročníku soutěže CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku. Celkem 10 pivovarů přihlásilo do soutěže 42 vzorků, loni v normální situaci bez epidemie bylo pouze o 2 vzorky více.

pivoLetošní ročník opět potvrdil dlouhodobé úspěchy náchodského pivovaru PRIMÁTOR a. s., který byl s 8 umístěními na stupních vítězů, nejúspěšnější. Na pomyslném druhém místě se 4 oceněními byla piva z Plzeňského Prazdroje, a.s.  O třetí místo se dělí se 3 oceněními Pivovar Nymburk, s.r.o. a Pivovar Svijany, a.s. O výsledcích rozhodl stejně jako loni dvacetičlenný degustační tým složený ze dvou komisí. První, tzv. panel expertů, tvořilo dvanáct školených degustátorů např. ze Zemědělské univerzity v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Střední průmyslové školy potravinářských technologií Podskalská a Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského a.s. (VÚPS). Porota byla doplněna sládky z malých pivovarů, které dlouhodobě spolupracují se senzorickým panelem VÚPS. Dále pivní vzorky posuzoval i osmičlenný laický panel významných osobností z oborů mimo pivovarství, které se však pivu a pivovarské problematice dlouhodobě věnují, jako novináři, lékaři, manažeři, odborníci a další.

degustace piva

Letošní ročník se mimo jiné nesl ve znamení dvou významných novinek. Byla vytvořena nová soutěžní kategorie míchaná ochucená piva, která byla vyjmuta z kategorie neobvyklých piv. A poprvé soutěž po odborné stránce vedla RNDr. Jana Olšovská, Ph.D. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s., reprezentující odborného garanta soutěže, která řekla: “Měla jsem zpočátku trochu trému, ale ta brzy zmizela díky úžasné atmosféře a perfektní připravenosti našich asistentek, paní Renaty Hakenové a Lucie Dolejší, které mají se soutěží dlouholeté zkušenosti.

Soutěžilo se v pěti kategoriích:

světlá speciální piva

polotmavá a tmavá speciální piva

svrchně kvašená piva

míchaná ochucená piva  neobvyklá piva

degustace piva

V nejsilněji obsazené kategorii světlá silná piva bylo posuzováno 15 vzorků.

Ocenění za 1. místo získal PRIMÁTOR 16 Exkluziv z pivovaru PRIMÁTOR a.s. Na druhém místě skončila Postřižinská piva Bogan a Sváteční speciál se Svijanským Baronem a svijanskou Výroční 20, na třetím náchodský 21 Imperial a Radegast Extra hořká 15. Mezi polotmavými a tmavými speciálními pivy, kterých bylo přihlášeno 6, obhájila své loňské prvenství Svijanská Kněžna 13 % z PIVOVARU SVIJANY, a.s. před náchodskou 24 Double a postřižinským Něžným barbarem. PRIMÁTOR India Pale Ale zvítězil mezi svrchně pivokvašenými pivy typu ale, kterých bylo degustováno pět. Druhé místo získali APA ze Starobrna a Primátor Stout. Šest piv soutěžilo v kategorii míchaná ochucená piva. Společně ji ovládla a o první místo se podělila piva Birell Pomelo Grep, který uvařili v Plzeňském Prazdroji, a.s. a Holba Horské byliny Nealko, vyráběná v hanušovickém pivovaru Holba. Druhé místo patří Pomelu Nealko z Pivovaru Rohozec. Do kategorie neobvyklých piv pivovary přihlásily 10 piv. O první místo se dělí pivo Volba sládků Evropa 2 z produkce Plzeňského Prazdroje, a.s. a pivo PRIMÁTOR Weizen. Čtyři druhá místa zaujal Rodinný pivovar Bernard se svými ležáky Černým 12 %, Svátečním 12 %, Jantarovým 12 % a náchodská Tchyně. Na třetím místě skončil Primátor s pivem Špringl 2020 a Ratar z pivovaru Radegast.Respektovanou cenu předsedkyně poroty za nejvíce, celkem osmnáct nominací u obou porot, obdrželo pivo PRIMÁTOR 16 Exkluziv. „Kvalita soutěžících piv byla opravdu vysoká, konečně o tom svědčí letošní rekordní počet udělených cen“, zhodnotila soutěž předsedkyně poroty. „Měl jsem obavy a nejen já, jak se složitá situace kolem nás podepíše na počtu soutěžících pivovarů a množství přihlášených piv. Ale byli jsme nakonec zájmem velmi potěšeni,“ komentoval letošní ročník Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o., která je vyhlašovatelem soutěže.

degustace ve VÚPS
Možná, právě v současnosti, je konfrontace s konkurenty na trhu velmi důležitá a pomáhá v motivaci uspět. A to je nutné ocenit,“ dodal Josef Vacl.Vzhledem k pandemii Covidu bude způsob a termín předání ocenění na slavnostním setkání s představiteli vítězných pivovarů upřesněn. Podrobné výsledky jsou uvedeny v příloze.

Jaromír a Věra Hamplovi                                 Foto: archiv Port spol. s

CEREVISIA SPECIALIS – PIVNÍ SPECIÁL ROKU 2020

 SOUHRNNÉ VÝSLEDKY

 Kategorie: SVĚTLÁ SILNÁ PIVA (13,0 % a více EPM)

Kategorie: POLOTMAVÁ A TMAVÁ SILNÁ PIVA

(13,0 a více % EPM, barva 20 j. EBC a vyšší)

 

Ocenění Pivovar Značka
1 Svijany Svijanská Kněžna 13%
2 Primátor, Náchod 24 Double
2 Postřižiny, Nymburk Postřižinské pivo – Něžný Barbar

 

Kategorie: SVRCHNĚ KVAŠENÁ PIVA TYPU ALE (ALE, IPA, APA, stout, porter)

 

Ocenění Pivovar Značka
1 Primátor, Náchod Primátor India Pale Ale
2 Starobrno APA
2 Primátor, Náchod Primátor Stout

 

Kategorie: MÍCHANÁ OCHUCENÁ PIVA (alkoholická i nealkoholická)

 

Ocenění Pivovar Značka
1 Plzeňský Prazdroj Birell Pomelo Grep
1 Holba Horské byliny nealko
2 Rohozec Pomelo, Nealko

 

Kategorie: NEOBVYKLÁ PIVA 

 

Ocenění Pivovar Značka
1 Plzeňský Prazdroj Volba sládků, Evropa 2
1 Primátor, Náchod Weizen
2 Bernard Bernard, Černý ležák 12%
2 Bernard Bernard, Sváteční ležák 12%
2 Bernard Bernard, Jantarový ležák 12%
2 Primátor, Náchod Tchýně
3 Primátor, Náchod Špringl 2020
3 Plzeňský Prazdroj, a.s. Ratar

 

Podobné příspěvky

Důvody, proč pít Matcha? Povzbudí i uklidní

Šebík

Senioři z RoSy vyšli popáté na molo, tentokrát se inspirovali Osvobozeným divadlem

Jaroslav Hauer

Botanická zahrada v Troji slaví 50. narozeniny

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady