Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/18/2018

Dejte si pozor na normalizaci vztahů se Spojenými státy, varuje Kubánce americký ekonom a politolog

Proces jednání mezi Kubou a USA má výsledky, prezident Barack Obama oznámil normalizaci vztahů s Ostrovem svobody. Došlo k výměně špionů, odpykávajících si trest, byly obnoveny diplomatické vztahy. 

Komentovat situaci v rozhovoru s Pravda.Ru souhlasil i americký ekonom, politický a ekonomický komentátor, bývalý asistent pro hospodářskou politiku ministra financí USA v administrativě Ronalda Reagana dr.Paul Craig Roberts.
 
“Žádný americký prezident nedělá nic z čistých pohnutek. Existují dvě možná vysvětlení pro Obamovy návrhy Kubě. První z nich – zlepšit svou image, aby bylo kompenzováno jeho agresivní chování v jiných oblastech. Druhá možnost normalizace vztahů – aby na Kubě vzniklo velvyslanectví, které může být použito k podvratné činnosti proti kubánské vládě a může podporovat vznik nevládních organizací, financovaných USA a které Washingtonu pomohou dostat lidi do ulic, jako vyšli na Majdan v Kyjevě,” řekl Paul C. Roberts. 
 
Ekonom zdůraznil, že bez velvyslanectví na Kubě Washington nemůže organizovat síly, které by působily proti kubánské vládě. A když vztahy nebudou normalizovány, finanční instituce USA nebudou moci šířit na Kubě svou nadvládu. Podle něj také rozhodnutí o zrušení sankcí na Kubu a jejich uvalení na Rusko je způsob, jak je možné zdůraznit “ruskou hrozbu”. 

Dopisovatel Pravda.Ru poznamenal, že republikánský Kongres nezruší embargo, a dokonce může zablokovat otevření velvyslanectví v Havaně tím, že neposkytne finanční prostředky. V této souvislosti vyvstává otázka, zda se vůbec reálné změny uskuteční? Roberts v odpovědi vyjádřil obavy, že Kuba udělá vážnou chybu, když bude souhlasit s normalizací vztahů, protože to otevře cestu ke zničení Kuby. 

Dopisovatel Pravda.Ru poznamenal, že nepřímo Obama přiznal, že mechanismus sankcí nefunguje, tak proč ve vztahu k Rusku opakuje stejnou chybu? Paul Craig Roberts zdůraznil, že z pohledu Washingtonu sankce nejsou chybou, neboť jejich cílem je ukázat nevoli impéria. Washington útočí na Rusko, dokud není jeho spojenectví s Čínou pevné. USA se nyní zaměřuje na silné země, které mohou stát Washingtonu v cestě. 
Facebook komentáře