Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
11/24/2017

Kutná Hora a Lucemburkové dali Čechům hodně, jak ukazuje výstava

Na Hrádku v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře byla slavnostně zahájena výstava „Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně.“ Vernisáže se za Středočeský kraj zúčastnil i radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek a náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková.

„Kutná Hora měla pro Lucemburky zásadní význam, její stříbro umožnilo realizovat mnohé smělé záměry Jana, Karla IV. i dalších panovníků. Tato výstava ukazuje po výstavách v dalších našich institucích, v muzeích v Jílovém u Prahy nebo v Mělníku další střípek do mozaiky příběhů o Karlu IV., jehož 700. výročí si letos připomínáme,“ ocenil práci celého týmu muzea radní Štefek.

Vernisáž zahájil hudební soubor ArsCameralis, který historickými nástroji zahrál melodie z doby Karla IV. a Jana Lucemburského. Základní informace o výstavě načrtla Světlana Hrabánková, ředitelka muzea a kurátorka výstavy.

Výstavu, která získala záštitu hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery, doprovází neobvykle mnoho textových panelů, které shrnují základní informace a milníky panovníků, ale i mnoho zajímavostí z historických pramenů. Účastníci mohli též ochutnat dobové speciality.

Nechybí ani exponáty zapůjčené z řady institucí, mimo jiné i z dalších krajských muzeí – z Polabského muzea, Galerie Středočeského kraje, Ústavu archeologické a památkové péče Středních Čech.

Výstavu doplňují i bysty panovníků, lákadlem je i umělecká replika Karlovy římské koruny, kterou vytvořil pro Středočeský kraj výtvarník Jiří Urban. Koruna bude na Hrádku k vidění do konce srpna, výstava bude ukončena 29. listopadu, v den výročí smrti Karla IV.

Výstava je přístupná mimo pondělí každý den za symbolické vstupné 20 nebo 10 Kč a navazuje na ní speciální doprovodný program pro školy, v rámci kterého si děti mohou vyrobit vlastní erb nebo portrét Karla IV.  Každý prázdninový čtvrtek budou probíhat též komentované prohlídky k výstavě.

Facebook komentáře