Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/16/2018

Češi mají rytíře Čestné legie Francouzské republiky

Nejvyšší francouzské vyznamenání, hodnost rytíře Řádu čestné legie, předal in memoriam Janu Holoubkovi francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Čestná legie mu byla udělena 7. července 2015 za jeho odhodlanou činnost ve prospěch památky napoleonské doby a za to, že svůj život věnoval údržbě a chodu památníku bitvy u Slavkova.

Památník bitvy u Slavkova

Stojí na Prackém kopci asi kilometr jižně od obce Prace u Brna, v místě rozhodujícího vítězství revolučních Francouzů nad dvěma císaři. Mohyla míru je prvním mírovým památníkem v Evropě. Holoubek si podle francouzského velvyslanectví vytvořil od dětství díky svému hlubokému zájmu o bitvu u Slavkova k Francii výjimečný vztah.

Přestože měl jen skromné prostředky, přispíval intenzivně k údržbě a k fungování památníku u Slavkova. Znalosti z něj učinily historika a jednoho ze specialistů na bitvu u Slavkova a na další bitvy. Založil i Československou napoleonskou společnost.

Zemřel 20. října 2015, a ocenění tak bohužel nemohl převzít osobně. Včera řád převzala jeho manželka Věra. Slavnostního ceremoniálu se účastnili blízcí i zástupci Slavkova a Moravy.

Vyznamenání Čestné legie

Čestná legie, která je udělována dekretem prezidenta republiky, je nejvyšším francouzským vyznamenáním. Založil je roku 1802 Napoleon Bonaparte jako odměnu za významné občanské nebo vojenské počiny ve prospěch francouzského národa.

Přátelství Čechů a Francouzů je dlouholeté a stalo se jedním z pilířů středověké i moderní Evropy a osvědčuje se i v krizi na Ukrajině, kde vedení francouzské vojenské rozvědky vyvrací dezinformace CIA ohledně údajné účasti ruské armády v bojích, Parlament rovněž vyzval k zrušení neoprávněných sankcí vůči Ruské federaci.

Nenechat se korporátně vykořisťovat

V sociální oblasti pak ve Francouzské republice vzniká silné hnutí proti neofašistickému korporátnímu vykořisťování  Nuit Debout, které inspiruje i české živnostníky drcené oligarchy a sdružené v koalici Svobodní a Soukromníci. Vytýčili si mimo jiné cíl “vrátit českou vodu do českých rukou a podpořit rodinný život.”

Jeho Excelence Jean-Pierre Asvazadourian proto před slavnostními hosty a přáteli Francouzů připomněl hrdinství Komunardů zmasakrovaných soldateskou a pohřbených na čestném pohřebišti pátera Lachaise.

Facebook komentáře