Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/16/2018

Praha je výjimečná svou sociální soudržností

Po dlouholetém působení v opozici se v roce 2014 stala místostarostkou v Praze 6, odkud však byla po neshodách v tamní koalici koncem loňského roku odvolána. 28. dubna 2016 byla Mgr. Petra Kolínská na magistrátu zvolena radní a náměstkyní pražské primátorky, kde nahradila na konci roku 2015 odvolaného Matěje Stropnického. Na starosti má územní rozvoj. Je členkou Strany zelených.

Odkdy působíte v politice?

Já jsem vlastně v  politice odmalička. Už jako dítě jsem si hrála na krále, moje sestra byla páže a  moc mě to bavilo. Když mi bylo 14, s nejlepší kamarádkou jsme si ve škole hrály na Gorbačova a Reagana. Lze tedy nejspíš říci, že tuto úchylku mám od narození. V roce 2005 jsem vstoupila do Strany zelených a o rok později jsem poprvé byla zvolena do zastupitelstva hlavního města a zastupitelkou Prahy 6.

Co vás vedlo k tomu, do té opravdové politiky vstoupit?

Dalo by se říci, že mě bavilo a  baví mluvit do věcí, které se mě týkají. Což se samozřejmě dá říci o mnoha lidech, já to jen dělám o něco intenzivněji. Jsem přesvědčena o tom, že každý z nás máme zodpovědnost za to, co se děje kolem nás. Odmítám strkat hlavu do písku.

Co považujete na tomto poli za svůj největší úspěch?

Věnuji se komunální politice. O té někteří škarohlídi s oblibou říkají, že je o psích exkrementech. To si pochopitelně nemyslím. Každopádně v lokální politice je těžké dosáhnout jednoho velkého úspěchu. Tedy pokud nejste Pavel Bém. Já sbírám úspěchy malé a  průběžně. Protože jsem dlouho byla opoziční politik, mohla bych možná jmenovat spoustu špatných nápadů, kterým se mi ve spolupráci s mými kolegy podařilo zabránit. Jsem ráda, že v posledních dvou letech mohu pro město dělat dobré věci z jiné pozice.

V Praze 6 bych za svůj největší úspěch považovala to, že se mi podařilo nastartovat přípravu koncepčního materiálu, takzvaného Generelu bezmotorové dopravy. Ten se v současné době dokončuje a ukáže, kde v Praze 6 je možné zlepšit podmínky pro chodce a cyklisty. Na magistrátu jsem se jako předsedkyně výboru pro legislativu angažovala v  regulaci hazardu, který se letos podařilo poměrně výrazně omezit. V  dopravním podniku se snažím prosadit, aby se s dluhy černých pasažérů nekšeftovalo a  aby nebyli tito lidé kvůli tisícikorunové pokutě uvrháváni do náručí exekutorů. Jsem si jista, že můžeme nastavit systém etického vymáhání nezaplacených pokut.

Praha si zaslouží vizi

Jste si vědoma nějakého neúspěchu?

Za neúspěch považuji vyloučení Strany zelených z vládnoucí koalice na Praze 6. Volební výsledky vedly k sestavení koalice vítězů, kdy se na spolupráci dohodly strany, které ve volbách posílily. V opozici naopak zůstaly strany, které znatelně oslabily – tedy ODS a ČSSD. Po roce spolupráce se ale TOP 09 rozhodla iniciovat naše vyloučení z vedení městské části bez toho, že by na stole byly srozumitelné a vážné důvody. Od našeho odvolání z rady uběhlo půl roku a těžko říci, v čem je koalice bez zelených lepší či výkonnější. Je smutné se dívat na to, jak se u důležitých rozhodnutí musí oslabená koalice spoléhat na hlasy ČSSD, která je formálně v  opozici, ale výměnou za placenou funkci vedení kontrolního výboru na opoziční roli fakticky rezignovala.

Co vám politika dala a co vzala?

Určitě mi vzala spoustu času, který jsem mohla věnovat svým blízkým nebo svým koníčkům. Dala mi spoustu zajímavých setkání a  zkušeností, možností pomoci konkrétním lidem.

Jaký je podle vás největší problém Prahy?

Na úrovni hlavního města je největším problémem to, že se zastupitelé nechtějí nebo neumějí domluvit na jeho dlouhodobější koncepci. Metropole by si zasloužila nějakou vizi, s níž se ztotožňují téměř všichni a liší se jen ve způsobu jejího dosažení. V Praze zažíváme to, že když přijde nové vedení města, má pocit, že musí pošlapat a zadupat do země všechno, co vytvořila předchozí garnitura. Byla bych ráda, kdyby se tento přístup změnil a snažím se o to.

Jak ho řešit?

Domnívám se, že by občané a voliči měli od politiků a kandidátů očekávat míň silná a  nekompromisní stanoviska a  prohlášení, naopak vyžadovat spíše týmového ducha a  schopnost naslouchat.

Co se z vašeho pohledu naopak daří?

Souhlasím s těmi, kdo chválí veřejnou dopravu, pokud jde pokrytí i její kvalitu. Praha je určitě výjimečná i tím, jak je sociálně soudržná. V každé čtvrti, kterou si vybavíme, vedle sebe žijí lidé jak bohatí a úspěšní, tak třeba ti, kterým se tolik nedaří. Pokud si tuto zděděnou přednost nebudeme hýčkat, tak o ni brzo přijdeme. Je fajn, že se v pražských kavárnách a hospodách potkávají lidé z různých sociálních vrstev a že tu nemáme žádné ghetto.

Na co se v  nové funkci hodláte zaměřit?

Hlavním úkolem je dovést do zdárné ho konce strategický plán a nový územní plán. Ten první je ve stavu, že bychom jej snad do konce roku mohli schválit. Metropolitní plán je velmi komplikovaná matérie, která budí hodně, podle mě i oprávněné kritiky. Územní plán je de facto společenská dohoda o využití území. Najít ji nebude lehké. A pak je tu řada návrhů na revitalizaci ulic, náměstí, parků. Pro město tyto projekty koncepčně zpracovává Institut plánování a rozvoje a mým úkolem je napomoci tomu, aby hotové plány neskončily v  šuplíku, ale byly opravdu realizovány.

Kráva zelená

Když jste byla místostarostkou v Praze 6, byla jste pověstná výzdobou své kanceláře. Visel tam pop- -artový obraz zelené indické krávy od výtvarníka Richarda Augustina.Máte jej i v nové kanceláři?

Ještě ne, ale určitě tam bude, protože je pro mě obrovským zdrojem energie. Navíc jej považuji za své osobní logo. Nepochybně jsou lidi, kteří si myslí, že jsem kráva zelená, takže ten obraz je zcela na místě.

Vzkážete něco našim čtenářům?

Přála bych si, aby nebyli malomyslní a měli důvěru v to, že mohou svým hlasem a názorem něco změnit. Aby si uvědomovali, že žijeme v  demokracii, kde existuje řada příležitostí vyjádřit se a zapojit se. Přeji všem Pražanům, aby měli své město rádi. Pokud jim v tom něco brání, měli by to chtít změnit.

Richard Šedý

Facebook komentáře