Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
11/24/2017

Nedokázali jsme se vyrovnat s minulým obdobím a není to chyba komunistů, říká mediální odborník Žantovský

„Třetího června v roce 1991 vyšlo první číslo obnovených Haló novin, což jsou stranické noviny KSČM. Je to pětadvacet let, nemělo by to zapadnout. Ne proto, že by ty noviny byly etalonem profesionality nebo nádhery nebo byly každému názorově po chuti. Jistěže nejsou. Samozřejmě že jsou názorově po chuti hlavně lidem, kteří sdílejí politiku KSČM a chodí tuto stranu pak volit. Ale to je vedlejší. Podstatné je, že víme, že Haló noviny jsou komunistické, hájí komunistické ideje a je to zcela nepokrytecké. Nevidím nejmenší důvod, proč se Haló noviny celých pětadvacet let drakonizují, proč se umlčují, proč se nedávají v přehledech denního tisku,“ konstatuje pro PL docent Petr Žantovský.

A připomíná, jen kolik diskusí se vedlo o tom, jestli smí, nebo nesmí být Haló noviny v pravidelných přehledech denního tisku třeba v Českém rozhlase. „Jako kdyby to byl nějaký zločinecký věstník. Ne, je to věstník jedné z parlamentních stran, kterou za dobu jeho existence volí od 11 do 19 procent, a to je poměrně silná strana a má své noviny. Takže když vydává deník, má právo na to, aby její deník stál v řadě s ostatními deníky. Nehraje si na to, že je to deník nezávislý. Snažím se na to dívat objektivně a říkat, že tady je nějaký deník, který patří nějaké politické síle. Když si pan Babiš koupil jiný deník, tak také vnímám to, že MF Dnes afinuje názorově k jeho zájmovým a politickým myšlenkám,“ poukazuje zkušený mediální odborník.

Je zcela v pořádku, když víme, komu které médium patří, ať už je to Andrej Babiš, Zdeněk Bakala, Karel Schwarzenberg nebo komunisté. „S tím jsem spokojen. A je mi dost líto, že se po těch pětadvaceti letech nejsme schopni emancipovaně podívat na svoji minulost a říci si, že jsou určité principy, na kterých stojí demokracie. A jedním z těch principů je rovnost. Rovnost v přístupu nejenom k zákonu, ale třeba i k respektu. To znamená, že i Haló noviny, i když je nemusíte číst, tak zasluhují váš respekt, protože představují názor skoro dvaceti procent voličů. A to není málo. Takže si myslím, že jsme se nedokázali vyrovnat s tím obdobím tzv.  komunismu, a v tuto chvíli konstatuji, že to není chybou komunistů,“ uzavírá Petr Žantovský.

Stranám, které nemají své noviny proto bude poskytovat prostor Pražský zpravodaj, noviny pro Prahu a okolí. Veřejná diskuse je totiž stejně podstatnou složkou skutečné demokracie, jako jídlo, pití, střecha nad hlavou a čistý vzduch nad bezpečnou zemí, kterou předáme v nějakém stavu svým dětem a vnoučátkům.

Facebook komentáře