Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/16/2018

Bez kontroly hranic a vracení ilegálů to dál nepůjde, říká politolog Robejšek

Občané pochopili přesněji než elity, že problematická je sama metoda výběru a uskutečňování politických cílů. Na to upozorňuje také INSTITUT 2080, jehož spoluzakladatelem jsem, uvedl Petr Robejšek.

Etablované elity totiž nechápou, že k řešení aktuálních problémů již nestačí jenom kvantitativní zákroky, tj. kupříkladu pumpovat do peněžního oběhu více a více peněz nebo stále zvyšovat rychlost výroby, pohybu lidí a výrobků, či sjednocovat normy a zákony, centralizovat moc apod. Toto je myšlení typu „otevírat nebo uzavírat kouhoutek vodovodu“, které však již svou účinnost vyčerpalo. Nyní je na čase přestat myslet pouze kvantitativně a začít myslet také kvalitativně. To znamená nejenom přidávat nebo ubírat, nýbrž začít věci dělat úplně jinak; zařadit problémy do jiných souvislosti, změnit pořadí důležitosti, hledat pouze vlivné proměnné apod. Kdo se chce seznámit s přístupem INSTITUTU 2080 tak najde podrobnosti na jeho webových stránkách.

Evropské státy musí kontrolovat své hranice a zničit pašerácké organizace.

Větším problémem může být migrace z afrických zemí přes Itálii, než ta přes Turecko. V Libyi je připraveno na cestu do Evropy milion lidí, další utíkají už i z Egypta. Jak tomu čelit? Komu máme pomáhat a komu ne? Nakolik je v našich silách pomáhat v místě a řešit situaci přímo v Africe, aby lidé neměli důvod utíkat?

Nemáme bohužel dostatečnou sílu k tomu, abychom mohli takto pomáhat přímo na místě. Jednak proto, že nerozhodujeme o tom, jak obdarované vlády naše peníze použijí. A nejenom to. Dosavadní dlouholetá bilance rozvojové pomoci ukazuje další nepříjemný fakt, ohledně metody výběru a uskutečňování politických cílů. Prostě nevíme jak a jestli vůbec lze zaostalé společnosti rozvíjet zvenčí.

Takže zbývají dvě možnosti. Buď migranty z Afriky do Evropy pustit nebo nepustit. Západní elity jsou slabé, nemají dost odhodlání a rády by udělaly to první. Občané si ale vynutí dotažení „pevnosti Evropa“.

Já upozorňuji od samého počátku migrační krize na to, že se zdrcující většinu migrantů první generace nepodaří začlenit do hypermoderních organizačních struktur a výrobních procesů. Kdyby všechno probíhalo velmi příznivě tak na tom budou děti části z nich o trochu lépe. To znamená že se (snad) podaří zaintegrovat rostoucí menšinu z nich; ale pořád to bude menší část této populace. Nemluvě o tom, že se bude jednat o velmi nákladnou záležitost.

Za ty samé peníze by se daly snadněji a rychleji zapojit do výrobních procesů v těch  evropských zemích, které pracovní síly ještě potřebují, občané ze Španělska, Portugalska, Řecka a částí jižní Itálie.

Zpátky k migrantům. Většina první generace se tedy do hypermoderní společnosti nedokáže zaintegrovat. Od počátku debat o migrantech upozorňuji na to, že většina z nich přišla s naprosto nerealistickými představami a nedostačujícími předpoklady a na očekávátelné zklamání bude reagovat negativně. V západních společnostech se tak trvale vytvoří rušivý element, varuje pro PL Robejšek.

 

 

Facebook komentáře