Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
12/13/2017

Hospodářství ztrácí dech, plody české práce konzumují jiní

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) oproti stejnému období roku předchozího o 3,0 %. Bylo to o jednu desetinu procenta méně, než ukazoval předběžný odhad. Hlavním tahounem růstu byl jako tradičně zpracovatelský průmysl, který vzrostl o 6,4 %.

„Soudě podle měsíčních výsledků průmyslu i podle nedávno zveřejněného vývoje tržeb se na růstu průmyslové výroby podílel zejména automobilový průmysl,“ uvedl pro TOP analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Václav Franče.

Horší pohled se podle něj ale naskýtá na situaci ve stavebnictví, které se sice udrželo meziročně v růstu o 0,4 %, ale v porovnání se 4. čtvrtletím se jeho výkonnost snížila o 4,1 %. „Vzhledem k dobře známým problémům s povolovacím řízením a vzhledem k pomalému náběhu čerpání EU fondů v novém programovacím období hledá stavebnictví jen velmi těžko růstové impulsy,“ konstatoval Franče.

Na poptávkové straně táhla ekonomiku zejména spotřeba domácností s příspěvkem k růstu 1,6 procentního bodu a zahraniční obchod s příspěvkem 1,4. „Investiční aktivita bohužel zpomaluje. Je proto zvláštní, že vláda se více soustředí na stimulaci spotřeby – tlakem na růst mezd – než na stimulaci investic,“ dodal Václav Franče.

Svaz průmyslu a dopravy ČR nadále čeká letos růst ekonomiky o 2,5 %. Dle ekonomů liberálního zaměření pokud není čistý růst po odečtení růstu dluhů nad 5 procent, je ekonomika nezdravá, přeregulovaná a vlastně stagnuje, neboť dvě procenta jsou na hranici statistické chyby.

Ekonofyzikové pak v případě pozitivních společenských změn a zavedení rozvoje produktivních služeb očekávají exponenciální růst hospodářství projevující se i v rostoucí kupní síle mediánového rodinného příjmu, který je prý vhodnější měřit než HDP, jenž například neukazuje odliv kapitálu ze země, takže radovat se z růstu HDP je podobné, jako radovat se z růstu šnytlíku na zahrádce u souseda, upozorňují analytici TOP Týdeníku Občanské Právo..

 

Facebook komentáře