Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/18/2018

Vesmír je naše moře

Odkud plynou peníze pro vesmírné projekty a jaká je jejich návratnost?
Budu k vám maximálně upřímný. Osobně jsem součástí těchto projektů, protože věřím, že expanze civilizace a života do vesmíru je jedním z poslání lidstva. To je důvod, proč se zapojují Elon Musk, Jeff Bezos z Amazonu, Paul Allen z Microsoftu a další významní lidé. Žijeme ovšem ve společnosti, která do značné míry vyžaduje ekonomickou návratnost všeho, co děláme, a pokud to začnete dělat jako byznys, potřebujete generovat zisk pro investory. Existuje mnoho způsobů, jak v této branži vydělávat. Jsou tu mezery na trhu, které mohou být zaplněny, a technologie, které ještě nebyly vynalezeny. Příležitosti na trhu i nové technologie budou hrát do karet těm, kteří chtějí vydělávat peníze.

Můžete být konkrétní?
Vynést kilogram nějaké suroviny do vesmíru dnes stojí více než 20 tisíc dolarů. Takže jestli dokážete nabídnout tu surovinu už na místě za lepší náklady – máte trh. To je také důvod, proč SpaceX vyvíjí rakety na více použití. Když snížíte náklady, můžete toho dělat ve vesmíru víc. S tím pak poroste poptávka po materiálech dostupných přímo ve vesmíru a zájem o společnosti, jež budou tyto služby poskytovat.

Jak si v této souvislosti stojí vaše společnost Deep Space Industries?
V Deep Space Industries věříme, že byznys leží v těžbě a dodávání surovin na vesmírný trh, jakmile se rozšíří. Ale mezitím musíme zajistit možnost návratnosti investic, tj. využíváme naše odborné znalosti a technologie, které vyvíjíme, a poskytujeme je našim zákazníkům. Naše společnost je jen krůček od toho, aby nám tato strategie zajistila ziskovost, i když současně hledáme investory pro tak velkou vizi, jako je těžba surovin na asteroidech. Do roku 2020 chceme přistát na prvním asteroidu. Poté na základě tohoto testu získat peníze na další cestu a do roku 2025 začít těžit.

Co pro budoucí vývoj znamená úspěšné přistání spodního nosného stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na dálkově ovládané přistávací plošině na moři?
Je to prosté. Možnost opakovaného využití raket je zlomovým bodem pro rozvoj “vesmírné ekonomiky”. Jen si představte, že byste po každé jízdě nebo letu dávali do šrotu celý vlak či letadlo.

Jak si člověk vyslouží označení “největší vizionář v oblasti kosmických technologií”? Co se za tímto úspěchem skrývá – vášeň a zanícení, fantazie, schopnost vidět dále než ostatní?
Jsou za tím především inspirativní osobnosti. Četl jsem science fiction od Heinleina, Asimova či Clarka. Byl jsem povzbuzován řadou skvělých lidí jako byl Dr. Gerard K. O’Neill, jehož kniha The High Frontier stála na začátku mé cesty, případně Gene Rodenberry, jenž mi řekl, že předtím, než stvořil Star Trek, byl policistou. Dále to byli lidé jako Walt Anderson, který dal peníze do projektu Mir a podporoval naši věc, když jsme bojovali za to, aby se vesmír otevřel lidem a jeho dobývání se stalo nezávislým na vládě. Nikdy jsem to nevzdal a nakonec měl i dost štěstí, že jsem mohl něčím přispět. A stejně tak mnoho dalších lidí, kteří měli dostatečnou sílu a morální integritu, aby stále bojovali za to, čemu věřili. Sni velké sny a dělej velké věci, aby se sny staly skutečností. A konečně: Nikdy se nevzdávej! Těším se, že na vesmírných lodích uvidím českou vlajku, nebo ještě lépe stopy českých lidí kolonizujících sluneční soustavu i vzdálenější vesmír.

Rick Tumlinson

Narodil se před šedesáti lety v západním Texasu, studoval střídavě v USA a v Británii, podílel se na založení mnoha firem zaměřených na vesmírný výzkum. Od prestižního časopisu Space News si vysloužil zařazení mezi největší světové vizionáře a mezi stovku nejvlivnějších lidí na poli vesmírného bádání. V Praze přednášel v květnu na Festivalu České inovace 2016.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/

Facebook komentáře