Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/16/2018

Korunovační klenoty přístupné zdarma

Zeman a korunovační klenotyKoruna, žezlo, jablko, korunovační meč a relikviářový kříž jsou ode dneška opět k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výstava korunovačních klenotů se koná u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.

 

„Celý soubor českých korunovačních klenotů bude vystaven zdarma ve Vladislavském sále po dobu 14 dnů,” upřesnil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Chodit tedy můžou až do 29. května vždy od 9 do 17 hodin.
 
Nejvzácnější částí výstavy je Svatováclavská koruna, kterou nechal Karel IV. vyrobit pro svou korunovaci českým králem 2. září 1347. Speciálně pro klenoty pak nechal postavit hrad Karlštejn odkud byli později ukradeny říšské korunovační klenoty i s korunou Karla Velikého a vystavovány neoprávněně ve Vídni. 
„Jsou to skutečně jednak symboly české státní identity, ale nakonec i symboly, které měly velkou váhu pro tehdejšího člověka právě proto, že díky nim přecházela na panovníka ona Bohem požehnaná moc,“ vysvětlil historik Jaroslav Šebek. 
Vzácné kameny pro korunu shromáždil sám Karel IV. v Asii. Kde přesně se snaží určit znalec drahokamů Jaroslav Hiršl, a to pomocí světelného spektra a hledání podobných kamenů ve světě. 
„Pokud jde o lokality, je to běh na dlouhou trať. My jsme naměřili řadu spekter třeba u těch spinelů a ukazuje se nám, že jsou trošku odlišné. My teď musíme sehnat referenční materiál,“ popsal postup. 
Svatováclavskou korunu zdobí 96 drahokamů a 20 perel.  
Facebook komentáře