Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
07/24/2017

Skupina Ortel se svým hospodským bigbítem dobývá Čechy. Nešíří nic než rasismus

Ortel. Kontroverzní kapela, která i tento rok svým umístěním v anketě Český slavík rozvířila vody internetových diskuzí. Skupina se ohání vlastenectvím a prohlašuje, že chce národ Český stmelovat. Nutno podotknout, že ji to ,prozatím, nijak zvlášť nejde.

Při pročtení internetových diskuzí si musí každý člověk, který Ortel nikdy neslyšel a slavíka nikdy neviděl, myslet, že se v Česku schyluje k něčemu jako je občanská válka. ,,Sluníčkáři” ne-Orteoláci píší své nesouhlasy a nazývají zpěváka Tomáše Ortela xenofobem, rasistou a neonacistou a ,,měsíčkáři” Orteláci svou modlu velice agresivně brání a neštítí se ji nazvat novodobým Karlem Krylem. Kde je tedy pravda a na jakou stranu se případně přiklonit?

Nalijme si čistého vína. Hudba skupiny Ortel je průměrná až podprůměrná. Nemluvě o textech písniček. Není to nic jiného, než uřvaný, falešný, vychlastaný, hospodský bigbít. Opravdu grandiozní kvalita vhodná k přeskočení v anketě takových skupin, jako jsou třeba Chinaski, nebo Lucie. Když tedy nejde o kvalitu, o co tedy? A proč je lidé tak moc milují?

Ortel se svou otřesnou hudbou jednoduše trefil do nálady doby a lidí. Uprchlická krize a strach z Islámu a terorismu je velice žhavé téma, a tak není divu, že po tom masa lidí skočí jako hladový pes po klobáse. Kvalita – nekvalita. Na vyjádření vlastního názoru pomocí hudby rozhodně není nic špatného, kdyby tato slova nevycházela z úst neonacisty a zpěváka Tomáše Ortela. Tomáš Ortel (vlastním jménem Tomáš Hnídek) má svou hudební a především zájmovou minulost opravdu pestrou. Byl členem neonacistické skupiny Conflict 88 a hrdě se k této ideologii hlásil. Z kapely odešel v roce 2001 a na jeho obhajobu můžeme říci, že za vše mohla mladistvá nerozvážnost. To sice ano, ale Ortel se od této peprné a neslavné skupiny nikdy plně nedistancoval a nadále se s neonacisty schází a sympatizuje s jejich názory. Takže ano, je to nácek jak vyšitej! A takového člověka dnes víc jak půlka čechů uznává?

,,Žijeme ve svobodném státě, kde je svoboda slova”

Touto větou argumentuje mnoho fanoušků Ortelu v jeho prospěch. To je sice pravda, ale měli bychom si především uvědomit důsledky některých svých výroků a především zjistit jejich důvěryhodnost. Tím, že souhlasíme s tím, co zde předvádí Ortel, souhlasíme bohužel s rasismem proti muslimům. Je třeba si uvědomit, že ne všichni muslimové jsou nebezpeční teroristi a že ty hrůzy, které napáchal Islámský stát, se s Islámem nedá spojovat. To, už je čistý fanatismus. Nehažme tedy všechny tyto lidi do jednoho pytle. Tím, že se v těchto protimuslimských myšlenkách budem vzhlížet bude podněcovat jen zaslepenou nenávist k normálním lidem (i když kulturně odlišným) kteří se bojí fanatického Islámského státu stejně jako my. Islám, jako víra, není všude ve světě stejně vnímána a vyznávána. Hodně záleží odkud muslim pochází. V některých muslimských zemích to opravdu nemaji ženy jednoduché a jsou otrokyně svých mužů. Jinde se už ženy nemusí nijak zahalovat. Mohou se svobodně rozhodovat, studovat a podnikat. Bylo by tedy dobré se na většinu problémů koukat z obou stran a teprve poté se rozhodovat, na jakou stranu se přiklonit. Jediné poselství které skupina Ortel šíří je strach. A tomu vy říkáte vlastenctví?

Facebook komentáře