Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
12/13/2017

Pražské víno s francouzským šarmem, aneb Obnovíme vinice v duchu Karla IV.?

Kdysi Praha disponovala kromě univerzity, katedrály a trhů také 400 ha vysoce kvalitních vinic, které při pravidelné a láskyplné péči osvěžily tělo a pozvedly  ducha z pivní těžkopádnosti a nenechaly ho propadnout závislosti, která ničí vlastní já, rodinu i okolí, jak nyní vidíme nejen v centru Prahy zamořeném gamblery, prostitucí a narkomany. Víno prý v sobě mělo i něco víc, než jen hroznovou šťávu a sluneční světlo a to něco byly znalosti, um, trpělivost, kultura a dějiny.

Dnes se Pražané snaží o obnovu vinic a tradice kultivované pohostinnosti například na nejstarší a největší pražské vinici Salabka v rozsahu 4,5 ha, pomáhají jim moravští vinaři a tak je z jedné sazeničky jedna lahev vysoce kvalitního nápoje zrajícího bez spěchu ve francouzských sudech.  “Víno je jako živá bytost, každé je jiné a každému i jinak chutná, jsem rád, že zde mohu i experimentovat a na počest císaře a krále Karla IV., který zdejší svahy nechal osázet révou z Burgundska, jsme vytvořili i speciální edici k 700. výročí narození,” svěřil se PZ reportérovi vinař.

Na Salabce mají také palírnu, udírnu, restauraci a ubytování, takže lze v přátelském posezení a rozhovorech pokračovat až dlouho do noci, kdy se nad Hradčany a Petřínem na obzoru objeví hvězdy.

Pražská vinice Salabka zázemí

Pražská vinice Salabka ve francouzských sudech

Pražská vinice Salabka a prezentace edice Karel IV.

Facebook komentáře