Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/16/2018

Česká zabijačka nesmí být z dovozu, diví se německý Lidl

Kolonie Česko, resp. Czechie je vytěžována a ohlupována všemi možnými i nemožnými způsoby: Nejen, že je zde pětkrát rychlejší návratnost kapitálu než v západní Evropě, ceny produktů mnohdy vyšší než v Německu při horší kvalitě a průměrné mzdy s platy zhruba třetinové, ale navíc byly Bruselem zakázány oblíbené domácí zabijačky (prý z hygienických důvodů) a uvolněný prostor chtěl zaplnit řetězec Lidl importem bůhví odkud.

Za marketingovou nabídkou pravé české zabijačky se ovšem nemá skrývat zboží z dovozu. Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 300 tisíc korun, kterou za klamání zákazníků uložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce řetězci Lidl. Opačný náhled by znamenal rezignaci na samu podstatu ochrany spotřebitele, rozhodl NSS.

Inspektoři zjistili, že Lidl v roce 2012 v západočeském Ostrově prodával zabijačkové pokrmy vyrobené v Německu. Na regálových etiketách a visačkách však zboží propagoval jako pravou českou zabijačku, což spotřebitelé podle NSS nejspíš brali v potaz při nákupním rozhodování.

„Nelze přitom přehlédnout, že dominantní zdroj informací z pohledu spotřebitele představovaly právě a jen regálové štítky a visačky s nápisem ‘Pravá česká zabijačka’, které ve spojení s absencí výslovného označení místa původu kontrolovaných potravin působily klamavě a uváděly spotřebitele v omyl,“ stojí v rozsudku NSS.

Lidl v minulosti argumentoval tím, že průměrný spotřebitel chápe dané označení jako tematickou marketingovou akci, která nabízí výrobky typické pro zabijačku, a neočekává, že všechno je skutečně vyrobeno v Česku. To znamená, že chtěl, aby slova ztrácela svůj smysl a Češi se dostali na úroveň primitivů prodávajících za korálky své bohatství.

Soudy na jeho argumentaci nepřistoupily, ale jistě se najde nějaký ten iniciativní poslanec s návrhem na drobnou novelu v duchu:  Americký týden nebo Vše pro váš pravý romantický italský večer, kdy všechny nabízené potraviny – třeba hamburgery – také nepocházejí přímo ze Spojených států, respektive z Itálie. A ve finále nakonec za pár let šaría v EU vepřové úplně zakáže, takže bude “vymalováno”, pokud budeme nadále tolerovat či dokonce volit zemské škůdce a vlastizrádce.

Facebook komentáře