Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
01/18/2018

Zeman obětí zpravodajské hry nebo neschopnosti svého okolí?

“Bylo nám panem Forejtem oznámeno, že Jiří dostane řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října, a dostali jsme detaily, kolik lidí se na to může pozvat, kdy to začne, jak to bude celé probíhat. Já jsem se ještě ptala, jestli nedostane i písemné pozvání, a na to říkali, že už ne, ale že se všechny detaily dozvíme, až přiletíme do Prahy,” tvrdí manželka Jiřího Bradyho Tereza, která s ním přiletěla z Kanady, kde oba žijí a prakticky za něj hovoří neboť Brady je v pokročilém věku a na vše se jí ptá, jak ukázala i ČT.
Následně však jeho synovec, český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přijal dalajlámu placeného dlouhá léta z Langley a Hrad jej z navrženého seznamu vyškrtl. Alespoň toto je verze Hermana, jenž tvrdí, že jde o Zemanovu pomstu, kterou prý takto “slíbil”. Hrad však toto tvrzení ostře odmítá.
 Za svého strýce prý Herman lobboval – a to 8. září na slovenském velvyslanectví při oslavě státního svátku Den Ústavy, kde byli i reportéři Pražského zpravodaje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tvrdí, že pan ministr si k panu prezidentovi přisedl.
 A podle Hermana mu právě tam česká hlava státu měla rovnou před dvěma členy vlády a jedním diplomatem sdělit, že sejde-li se s dalajlámou, jeho strýc vyznamenání nedostane.
 „To můžu absolutně popřít. Nevím, kde to pan ministr vzal. Důkaz je jasný: Jméno pana Bradyho nebylo mezi těmi, které pan prezident podepisoval,“ řekl k tomu Ovčáček. To, že by Bradymu někdo volal, popírá pak i hradní kancelář. “Já nikdy nesděluji nikomu, že dostane řád nebo medaili,” nechal se slyšet Forejt!
 Seznam vyznamenaných k podpisu přitom obdržel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) z Hradu ve středu, a to den po setkání Hermana s dalajlámou. Jméno Bradyho tam chybělo. O den později pak Forejt poslal Hermanovi SMS zprávu o odložení návrhu na vyznamenání Bradyho. Kdy byl seznam hotový, však Ovčáček říct neumí.
 “Je to věc, která má určitou tradici v tom, že je ten seznam držen v utajení až do večera 28. 10. Je to ale poprvé, co se člen vlády dožaduje vyznamenání pro svého strýce takovýmto způsobem,” uvedl. Podle něj je výsledkem celé kauzy hysterie a prezidentská kampaň zahajovaná 28. 10.
 Situace je však zřejmě poněkud složitější a Hrad se evidentně nechal zatáhnout do poměrně sofistikované zpravodajské hry, která má vyvrcholit českým majdanem. Za poradce Šloufa by se to nestalo, shodují se TOP konzultovaní analytici. Na úpadek Zemanova okolí ukazuje i to, že manželka kancléře Mynáře Alexandra (bývalá veřejnoprávní novinářka z ČT) moderuje na komerční TV politický diskusní pořad, kde právě včera zpovídala Ovčáčka, což je dle mediálních analytiků “bizarní”.
Facebook komentáře